z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 21 czerwca 2021 roku do dnia 31 sierpnia 2021 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Na Zagórzan zawsze można liczyć!

23/10/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 1168 razy
Uroczysty Odpust ku czci św. Jana Pawła II w nowopoświęconej kaplicy Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy nie zgromadził tłumów.

Bo to i pogoda nie bardzo dopisała, i szalejąca wokół pandemia odcisnęła swoje piętno… Wielu odmówiło udziału w uroczystości, wielu z niej zrezygnowało. Jednak są tacy ludzie, na których zawsze można liczyć. To Zagórzanie, którzy zachowując wszelkie nakazane środki ostrożności, przybyli jednak na Śnieżnicę, aby razem z Gospodarzem miejsca, ks. Maciejem Ściborem oraz całą „załogą” Ośrodka przygotowującą to szczególne święto, w sposób godny i podniosły uczcić nowego Patrona kaplicy.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział we Mszy św. odpustowej, a bezpośrednio po niej skupili się wokół rzeźby Karola  – turysty. Odsłonięto tam pamiątkowe tablice z nazwiskami osób, które wsparły sprowadzenie i umieszczenie tego pomnika na terenie Ośrodka.

Jeszcze podczas ogłoszeń, od ambony, ks. kapelan podkreślał zaangażowanie kreatorów marki Zagórzańskie Dziedziny w oprawę odpustowej uroczystości.

Jak na odpust przystało są również kramy, ale nie takie zwyczajne, bo z zagórzańskimi specjałami – mówił ks. Maciej Ścibor. Mamy dzisiaj rękodzieło, ozdobne pierniczki, serki, miód i wyroby pszczele oraz  regionalne potrawy przygotowane przez gospodynie z Łętowego. Można spróbować zupy z korpieli, pierogów z suszonymi śliwkami, czy kołacza z bryndzą. Jakby komu było mało to zapraszamy na poczęstunek potrawami i wypiekami z naszej kuchni, tej ze Śnieżnicy zachęcał celebrans.  Po poczęstunku, gdy spotkamy się znowu tutaj w kaplicy, muzyką wielbić będą Pana górale z Olszówki – rodzinna kapela Kościelniaków zgodziła się koncertować dla nas i dla  św. Jana Pawła II. Bo wiecie, na naszym terenie od jakiegoś czasu działają Zagórzańskie Dziedziny. My również włączamy się w tę inicjatywę i wspieramy rozwój tej marki lokalnej – dodał kapelan.

Dwa dni wcześniej, podczas pierwszej części uroczystości odpustowej, zagórzańskimi pierogami z suszonymi śliwkami rozkoszował się J. E. Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, który na Śnieżnicę przybył aby poświęcić odnowioną kaplicę i nadać jej wezwanie św. Jana Pawła II.  Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał zrobioną przez Małgorzatę Suder piernikową replikę śnieżnickiej kaplicy. Księża koncelebransi wyjechali tego dnia z Ośrodka z pierniczkami, na których widniała zagórzańska parzenica. Oprawę muzyczną piątkowego święta zapewnił Zespół Regionalny Kasinianie - Zagórzanie.

Magda Polańska