z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 21 czerwca 2021 roku do dnia 31 sierpnia 2021 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


To był szczególny odpust

24/07/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 2108 razy
22 lipca społeczność parafii Kasina Wielka świętuje odpust ku czci swojej pierwszej patronki - Św. Marii Magdaleny. W tym roku ta uroczystość przybrała szczególny charakter.

Podczas wieczornej Eucharystii zainaugurowano Zagórzańskie Msze św., które odprawiane będą w ciągu całego roku w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.00. w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej (w miesiącach od maja  do października) oraz w Lubomierzu (od listopada do kwietnia). Wydarzeniom towarzyszyła będzie oprawa muzyczna zespołów regionalnych i orkiestr dętych prezentujących się w zagórzańskich strojach regionalnych oraz kiermasz rękodzieła. Po modlitwie będzie też okazja do wysłuchania koncertu grupy dbającej w tym dniu o muzyczną część uroczystości.

Bardzo zależy nam na tym aby pokazać piękno szeroko pojętej kultury Zagórzan, stąd pomysł na wydarzenie oraz zaangażowanie w jego organizację różnych grup działających na terenie Zagórzańskich Dziedzin – podkreśla Wójt Bolesław Żaba. Jest to kolejny etap budowania marki Gminy Mszana Dolna, którego celem jest zaangażowanie Zagórzan w ten proces, choćby przez założenie na tę szczególną Mszę św. stroju regionalnego. Mamy nadzieję, że zainaugurowana 22 lipca regionalna Eucharystia będzie okazją do wspólnej modlitwy, ale też popularyzacji kultury ludowej, luźnych spotkań i integracji naszej społeczności – dodaje gospodarz Gminy. Trzeba tutaj też podkreślić dużą rolę naszych mediów lokalnych w promocji tego wydarzenia; to bardzo ważne, aby dotrzeć z informacją do jak największej liczby odbiorców, a media właśnie nam w tym pomagają. Bardzo to doceniamy.

Podczas inauguracyjnej Mszy św. Zagórzańskiej licznie przybyli wierni mogli rozkoszować się dźwiękami Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie, który w tym roku świętuje Jubileusz 50 – lecia swojej działalności. Oczy uczestników cieszyli sami Zagórzanie ubrani w regionalne stroje oraz rękodzieło przyciągające na kiermasz jak magnes (dzieła Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenia Rękodzielników mają już swoich fanów!). Kulinarną niespodziankę wszystkim obecnym na inauguracji zrobiły Paradne Gosposie z Kasinki Małej – hojnie częstując swoimi wypiekami… O duchowy, najważniejszy w tym wydarzeniu, aspekt zadbali koncelebransi Eucharystii: ks. Konrad Kozioł – wikariusz Parafii p.w. św. Katarzyny w Nowym Targu oraz księża Jarosław i Andrzej z Archidiecezji Gdańskiej. Z posługą w konfesjonale czekał cierpliwie ks. Maciej Ścibor – kapelan Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy, a gospodarskim okiem wszystkiego doglądał ks. Bogusław Borek – wikariusz z Kasiny Wielkiej. Cieszył również fakt licznego uczestnictwa w wydarzeniu dzieci i młodzieży  w odświętnych Zagórzańskich strojach.

Zapraszamy wszystkich do licznego udziału w kolejnych Zagórzańskich Mszach św., to przecież wyraz naszej tożsamości, którą możemy jeszcze bardziej podkreślić przez założenie stroju regionalnego na tę uroczystość – zachęcają kreatorzy marki Zagórzańskie Dziedziny. Kolejny raz spotykamy się już 2 sierpnia o godz. 14.00, również w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej.

Magda Polańska
fot. @Magdalena Goryl - Fotografia