Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Pierwszy Gminny Konkurs Potraw i Obrzędów Wigilijnych

19/12/2018, dodał: Maciej Liberda czytano: 5114 razy
W dniu 8 grudnia 2018 r. Stowarzyszenie KGW Olszówka zorganizowało I Gminny Konkurs Potraw i Obrzędów Wigilijnych. Konkurs miał miejsce w remizie OSP Olszówka.

W konkursie wzięło udział 5 grup:

  • Zagórzańskie Dziedziny
  • KGW Paradne Gosposie z Kasinki Małej
  • KGW Łętowe
  • Rodzice uczniów klasy VI Szkoły i Przedszkola w Olszówce wraz z dziećmi
  • KGW Raba Niżna

Grupy oceniane były przez komisję konkursową w składzie:

Piotr Lulek – regionalista- muzyk

Zofia Sokół - znawca regionu

Zofia Piekarczyk- znawca regionu

Uczestnicy konkursu przygotowali tradycyjne zagórzańskie potrawy oraz scenki wigilijne:

  • Zagórzańskie Dziedziny- galas, oraz pierogi z makiem i suszonymi śliwkami, przedstawienie tradycyjnej scenki, kolędnicy z gwiazdą.
  • KGW Paradne Gosposie- grzybowa z ziemniakami oraz pierogi, tradycyjna scenka pt., „Wilijo”, pokazującą dawne tradycje wigilijne u Zagórzan.
  • KGW z Łętowego- kapusta z grochem, tradycyjna scenki pt., „Wilijo” i rodzinny śpiew kolęd.
  • Grupa młodzieżowa uczniów kasy VI ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Olszówce, reprezentującej wieś Olszówka- zabielana zupa grzybowa z ziemniakami, tradycyjna dla regionu Zagórzan. Scenka pt., „Podłazy”
  • KGW Raba Niżna- barszcz z uszkami grzybowymi, śpiew i przypomnienie tradycyjnych kolęd i pastorałek zagórzańskich.

Komisja konkursowa po obradach postanowiła przyznać pięć równorzędnych I miejsc, za które uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne. Komisja oceniła smak potraw, ich zgodność z tradycją, stroje regionalne, śpiew i zgodność obrzędu z tradycją. Wszystkie uczestniczące w konkursie grupy zaprezentowały zarówno potrawy, jak i obrzędy na bardzo wysokim poziomie estetycznym oraz artystycznym.

I Gminny Konkurs Potraw i Obrzędów Wigilijnych jest bardzo ważnym wydarzeniem służącym przekazywaniu tradycji kulinarnych całego regionu Górali Zagórzańskich, oraz tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Wpłynie on na szersze poznanie bogatych tradycji a młodemu pokoleniu umożliwi poznanie własnej tożsamości kulturowej Konkurs stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie artystyczno – merytorycznym, przekonują organizatorzy.

Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie KGW Olszówka w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Kultura i tradycja łączy pokolenia” Zadanie to w otwartym konkursie ofert uzyskało wsparcie finansowe ze środków pochodzących z budżetu Gminy Mszana Dolna.

 

Red. Kinga Kaciczak

Foto. Wiesław Urbańczyk