z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 21 czerwca 2021 roku do dnia 31 sierpnia 2021 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańska biesiada „U Grażynki”

14/11/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 3031 razy
10 listopada, w wigilię 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, grupa tworząca markę Gminy Mszana Dolna skorzystała z zaproszenia Fundacji Na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z Kasinki Małej do wspólnego świętowania.

W gościnne progi swojego domu – siedziby fundacji - zaprosiła wszystkich współtworząca markę Grażyna Piwowarska. Narodowe Święto Niepodległości uczczono tam po staropolsku – biesiadą przy dźwiękach zagórzańskich piosenek wyśpiewanych z ogromnym zaangażowaniem przez dziewczęta ze scholi „Jedność” z Kasinki Małej – Zagródca. To mniej formalne spotkanie „markowej” grupy przesiąknięte było tym, co Polskie – na stołach królowały wypieki własnoręcznie wykonane przez uczestniczki grupy; swoje zmysły można było do woli nasycić  zaprezentowanymi przez Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenie Rękodzielników prawdziwymi działami sztuki. Słodkie wyroby oraz produkty wykonane z wosku pszczelego wystawili  przedstawiciele Pasieki Bartek działającej w ramach Stowarzyszenia Zagórzańska Kraina. Uczestnicy spotkania przenieśli się w odległe czasy i dzielili się swoimi  wspomnieniami – jak to drzewiej bywało…

Takie spotkania to okazja do poznania siebie nawzajem, ale również potencjału miejsc i ludzi tworzących markę Gminy Mszana Dolna – podkreślają członkowie grupy. Wędrując niejako po całym regionie poznajemy to, co u nas najpiękniejsze i najcenniejsze, czym poprzez stworzenie marki chcielibyśmy dzielić się  z innymi. Nabytą w ramach kreacji marki wiedzę chcemy wykorzystać przede wszystkim do szerokiej promocji tego regionu, ale również do rozwoju osobistego i zapewnienia naszym mieszkańcom i gościom usług na najwyższym poziomie.

Warto tutaj podkreślić, że mieszkańcy Gminy Mszana Dolna współtworzący od samego początku markę Gminy Mszana Dolna, aktywnie wykorzystali ostatnich 10 miesięcy. Powstało pięć nowych organizacji, które poprzez swoją działalność wzbogacą ofertę kulturalną i turystyczną regionu. Są to: Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników, Stowarzyszenie Zagórzańska Kraina, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”, Fundacja Na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej i Fundacja Polonia Universal. W kreację marki włączyły się również stowarzyszenia już istniejące: Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka, Koło Gospodyń Paradne Gosposie z Kasinki Małej, Zespół Regionalny „Łostowianie” z Łostówki, Stowarzyszenie „Łętowianie” z Łętowego, Zespół Regionalny „Olszowianie” z Olszówki, Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” oraz Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej.

Niektóre z tych podmiotów (i nowopowstałych i już istniejących) skorzystały ze wsparcia finansowego swojej działalności w ramach programów grantowych Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonych przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA, Fundację ARTS i  Stowarzyszenie Cumulus. Efekty tych działań będziemy prezentować sukcesywnie, w trakcie i po zakończeniu realizacji ich projektów.

Magda Polańska