Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gimnazjaliści z Kasiny Wielkiej zwiedzili Francję

31/03/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 3992 razy
Ośmioro uczniów z Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kasinie Wielkiej wraz z nauczycielami - Martą Lorenc i Szymonem Pałganem - uczestniczyło w pierwszym spotkaniu szkół partnerskich w ramach programu Erasmus + we Francji.

Projekt pt. „Four regions, one Europe” (Cztery regiony, jedna Europa) jest realizowany w czterech szkołach:  Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej, Collège Armand Fallières w Mézin (Francja), Realschule Am Salinensee w Bad Dürrheim (Niemcy) i Ignalina Ceslovas Kudaba Progymnasium w Ignalinie (Litwa). Do Mézin przyjechali uczniowie i nauczyciele reprezentujący wszystkie szkoły partnerskie. Celem tego i następnych wyjazdów jest podniesienie umiejętności językowych uczniów, poznanie historii i kultury krajów partnerskich, nawiązanie kontaktów,  integracja z rówieśnikami z innych krajów oraz otwarcie się na inną kulturę i zwyczaje.
Dyrektor szkoły w Mezin - Nathalie Beaudouin-Leblanc wraz z koordynatorami Agnès Lachkar-Le Quéré, Anais Matthews oraz przedstawicielem władz miasta uroczyście przywitali uczestników projektu. Podczas oficjalnego powitania obecni byli również nauczyciele, rodzice oraz uczniowie francuskiej szkoły. Wszystkim gościom zaprezentowano regionalne tańce. Każdy mógł degustować potrawy kuchni francuskiej wykonane przez uczniów i rodziców szkoły – gospodarza.
Podczas wyjazdu uczniowie ze szkół partnerskich uczestniczyli w różnych wspólnych zajęciach. Wzięli udział w lekcji języka francuskiego, na której poznali podstawowe zwroty w tym języku, a także obserwowali inne lekcje, między innymi matematyki i hiszpańskiego. Również nauczyciele mieli okazję obserwować jak we Francji wyglądają zajęcia z poszczególnych przedmiotów, a następnie wymieniać się spostrzeżeniami i porównywać metody i formy nauczania stosowane w różnych krajach.
Główny nacisk położono jednak na zajęcia, które miały na celu integrację uczniów oraz praktyczne posługiwanie się językiem angielskim. Były to różne zabawy oraz liczne gry, podczas których uczestnicy byli dzieleni na zespoły składające się z uczniów z różnych państw. Jedną z nich było szukanie skarbów w Mézin. Przy pomocy mapy należało odnaleźć wymagane miejsca i odpowiedzieć na pytania. W Muzeum dawnego Opactwa Cystersów we Flaran zabawa polegała na szukaniu mordercy, miejsca i narzędzia zbrodni. W celu wyjaśnienia zagadki uczestnicy korzystali ze zbieranych kolejno wskazówek i podpowiedzi. Podobnie, podczas gry na orientację w terenie, należało z pomocą mapy i kompasu odnaleźć kolejne punkty i odpowiedzieć na pytania. Dodatkowo uczniowie poznali zasady i rywalizowali w bardzo rozpowszechnionej we Francji grze o polskiej nazwie „gra w bule” (petanka). Mieli również okazję sprawdzić się w parku linowym. Podczas wycieczki do Bordeaux uczestnicy spotkania integracyjnego zwiedzili Muzeum Akwitanii oraz Muzeum Sztuk Pięknych. Zobaczyli także piękne budynki miasta oraz wybrzeże rzeki Garonny, nad którą leży gród. Dodatkową atrakcją była wycieczka na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego oraz możliwość podziwiania widoku na największą w Europie wydmę Dunedu Pila.
Uczestnicy francuskiej przygody do Kasiny wrócili z samymi pozytywnymi wrażeniami. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie z Mezin, przyjęli wszystkich bardzo ciepło i serdecznie, znakomicie zaplanowali kolejne dni pobytu i zadbali o każdy szczegół spotkania.
Kolejna grupa uczniów z Kasiny z niecierpliwością czeka na wyjazd na Litwę, który już w maju.

                                                                                             Marta Lorenc