Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejtransmisjawybory prezydentakoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia Wójtacała naprzódPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteobadamy jakośc powietrzazoneZajęcia na orlikach - informacjeJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacja

Wieści ze szkół


Oddali hołd bohaterom

05/03/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 60 razy
1 marca w całym kraju świętowaliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej odbył się uroczysty apel pamięci. Uczniowie w podniosły i wzruszający sposób oddali hołd bohaterom walczącym po II wojnie światowej o wolną Polskę - wolną od komunizmu i wpływów Związku Radzieckiego. Żołnierze podziemia antykomunistycznego walczyli w partyzantce, ukrywali się w lasach, narażali swoje życie i bezpieczeństwo swoich rodzin;  atakowali więzienia, posterunki milicji i oddziały wojska. Nie mieli nic do stracenia; władze  prześladowały byłych żołnierzy AK: skazywano ich na śmierć, hańbę, a później na zapomnienie. Żołnierze niezłomni – żołnierze wyklęci, mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani zdrajcami, mordercami, bandytami… Dopiero po upadku komunizmu Polska zaczęła sobie przypominać o swoich bohaterach.

Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że ,,naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na zagładę”. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Grażyna Kowalczyk