Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejtransmisjawybory prezydentakoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia Wójtacała naprzódPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteobadamy jakośc powietrzazoneZajęcia na orlikach - informacjeJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacja

Aktualności


SYSTEM ZBIÓRKI OPAKOWAŃ PSOR

09/06/2015, dodał: czytano: 3604 razy
System Zbiórki Opakowań PSOR funkcjonuje w Polsce od 2004 roku. Jego właścicielem i koordyna­torem jest Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR).

   W ramach Systemu na terenie całej Polski zbierane są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organi­zmów wodnych lub ludzi oraz po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie.

       Zbiórka opakowań prowadzona jest w całej Polsce przez cały rok. Dzięki Systemowi, użytkow­nicy m.in. środków ochrony roślin bez ponoszenia kosztów mogą wypełnić swój prawny obowiązek, wystarczy aby czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania przynieśli do punktu sprzedaży, w którym kupili produkty. Punkty sprzedaży otrzymują worki do zbierania opakowań a operator Systemu, firma Remondis, zapewnia odbiór opakowań. Koszty związane z funkcjonowaniem Systemu ponoszą producenci i importerzy środków ochrony roślin.

 

       Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie PSOR przez Millward Brown na temat gospodaro­wania opakowaniami po środkach ochrony roślin pokazują, że 70% rolników postępuje prawidłowo i zwraca opakowania do punktu sprzedaży. Około 12% ankietowanych rolników wyrzuca je ze śmie­ciami komunalnymi, 6% składuje w gospodarstwie, a 1% spala we własnym zakresie. Takie postępo­wanie jest niezgodne z prawem i zagrożone karą grzywny. Działania PSOR mają na celu dotarcie z informacją do wszystkich użytkowników i wyrobienie prawidłowych nawyków postępowa­nia z odpadami opakowaniowymi po wykorzystanych środkach ochrony roślin.

 

        Dodatkowe informacje na temat Systemu PSOR oraz obowiązków wynikających z przepisów dotyczących gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, dostępne są na stronie www.systempsor.pl.