Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Obchody Święta Niepodległości

12/11/2020, dodał: Monika Homa czytano: 187 razy
W dniu 11 listopada 2020 r. samorządy Miasta i Gminy Mszana Dolna obchodziły wspólnie 102. rocznicę odzyskania niepodległości.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, tegoroczne obchody różniły się od poprzednich. Nie było tradycyjnego Apelu Poległych oraz uroczystego przemarszu Pocztów Sztandarowych i Orkiestry. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Niepodległej Ojczyzny oraz Mieszkańców Miasta i Gminy Mszana Dolna, którą odprawił ks. proboszcz Jerzy Raźny. W kościele pw. Św. Michała Archanioła zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy miasta i gminy, na czele z Panem Wójtem Bolesławem Żabą oraz Panią Burmistrz Anną Pękałą. Ks. Proboszcz Jerzy Raźny wygłosił homilię, w której podkreślił, że źródłem szczęścia Ojczyzny jest pokój wśród jej mieszkańców. Na zakończenie Mszy Św. zgromadzeni odmówili modlitwę o pokój w Ojczyźnie oraz uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

 Następnie przedstawiciele obydwu samorządów wraz z ks. proboszczem udali się na cmentarz, gdzie złożyli wiązanki i znicze na pomnikach żołnierzy poległych w walce o wolność naszego kraju. Gminę Mszana Dolna reprezentowali: Wójt Gminy Mszana Dolna – Bolesław Żaba, Wicewójt Gminy Mszana Dolna – Katarzyna Szybiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna – Jan Chorągwicki. Pamięć bohaterów uczcili także przedstawiciele Miasta – Pani Burmistrz Anna Pękała, Przewodniczący Rady Miasta Mszana Dolna – Janusz Matoga oraz Radna Gminy Mszana Dolna – Janina Flig. Ksiądz Proboszcz Jerzy Raźny przewodniczył krótkiej modlitwie w intencji zmarłych żołnierzy.

W intencji Ojczyzny modlono się także w innych miejscowościach na terenie Gminy Mszana Dolna, m.in. w kaplicy Młodzieżowego Ośrodku Rekreacyjno – Rekolekcyjnego na Śnieżnicy, gdzie uroczystą Mszę Św. odprawił ks. Maciej Ścibor, w której udział wzięli mieszkańcy Gminy oraz turyści.