Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kultywują tradycję w trudnych czasach

09/11/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 221 razy
Społeczeństwo bez własnej kultury i tradycji nie istnieje, podkreślał to niejednokrotnie Ojciec Święty Jan Paweł II – mówił podczas Zagórzańskiej Mszy św. lubomierski proboszcz O. Marek Kustroń.

Dobrze, że zagórzańską tradycję i kulturę podkreślacie przez założenie stroju regionalnego, przez muzykę, obrzędy i przez te Msze święte zagórzańskie. To bardzo ważne żeby zaszczepić miłość do swojej tradycji w młodym pokoleniu.

Zagórzanom przyszło się po raz kolejny zmierzyć z trudną rzeczywistością. Po wprowadzeniu na terenie całego kraju  dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa w  listopadowej regionalnej Eucharystii wzięli udział tylko przedstawiciele miłośników kultury  i tradycji ludowej z Zagórzańskich Dziedzin. Pozostali łączyli się z nimi za pośrednictwem Internetu. Po wprowadzeniu kolejnych ograniczeń, dosłownie w ostatniej chwili, odwołać trzeba było udział orkiestry dętej w wydarzeniu.  Honor Zagórzan uratowała rodzinna kapela, Kościelniaki z Olszówki.

Nie może być kiermaszu i koncertu, ale Msze św. Zagórzańskie kontynuujemy – dodał celebrans. Na stronie internetowej parafii z Lubomierza transmitujemy naszą Eucharystię. Można się z nami połączyć i uczestniczyć w niej we własnych domach -  zachęcał.

Następna Zagórzańska Msza św. zaplanowana jest na 6 grudnia, również w Lubomierzu.

Mamy nadzieję, że św. Mikołaj przyniesie wszystkim Zagórzanom prezent w postaci  możliwości powrotu do założonej wstępnie, pełnej formuły tego wydarzenia  – podkreślają organizatorzy Zagórzańskich Mszy św. O wszystkim będziemy informować na bieżąco, zdrowie bowiem jest najważniejsze! Śledźcie profil Zagórzańskie Dziedziny na Facebooku, tam podamy szczegóły. Tymczasem polecamy Wam lekturę naszych postów, w których na bieżąco staramy się przybliżyć to, co dla Zagórzan ważne i piękne.

Magda Polańska