Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Złoty Jubileusz Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie z Kasiny Wielkiej

02/11/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 249 razy
W trudnym, 2020 roku, członkowie najstarszego działającego na terenie Gminy Mszana Dolna zespołu regionalnego, świętują Jubileusz 50 – lecia swojego istnienia.

Plany na uczczenie tego szczególnego dla Kasinian – Zagórzan święta trzeba było zmienić, a w zasadzie odłożyć w czasie.

Nie zapominamy jednak o Zacnym Zespole i dzisiaj właśnie spieszymy z naręczem życzeń dla każdego Kasinianina – Zagórzanina: niech nie zbraknie Wam nigdy siły i zapału do popularyzacji kultury ludowej Zagórzan, do autentycznej realizacji spuścizny naszych Ojców, do kontynuacji tak wspaniałego dzieła, któremu na imię „Kasinianie – Zagórzanie”. Wdzięczną pamięcią przy tej okazji obejmujemy również wszystkich tych członków Zespołu, którzy śpiewają, tańczą i grają już w niebiosach…

Droga Szacownego Jubilata do Złotych Godów była różna – czasem piękna i przyjemna niczym łąka  zagórzańskich kwiatów, czasem trudna i wyboista, jak ziemia, w którą wrósł. Niewielu już dzisiaj pamięta, że Zespół powstał z małżeństwa dwóch działających w Kasinie Wielkiej odrębnie zespołów: „Kasinian” i „Zagórzan”. A było to tak…

Początki  historii Zespołu sięgają  1970 r. kiedy to postanowiono zawiązać w Kasinie Wielkiej folklorystyczną grupę. Po kilku latach jej prężnej działalności członków zespołu objęły opieką Zakopiańskie Zakłady Wzorcowe „Cepelia”.  Około 1978 r. zaczęły w Kasinie Wielkiej działać  dwa zespoły „Kasinianie” i  „Zagórzanie” , które połączyły się w 1996 r. w jeden zespół, który przyjął nazwę „Kasinianie – Zagórzanie”.

 

W ciągu 50 lat działalności Zespołu szeregi grupy zasilało mnóstwo osób,  głównie mieszkańców Kasiny Wielkiej, ale także okolicznych miejscowości.

         

Zmieniały się też kapele muzyków:  „Kasinianom” – przygrywała rodzinna kapela Lulków z prymistą i współzałożycielem zespołu Piotrem Lulkiem seniorem na czele. „Zagórzanom” natomiast przygrywała m. in. kapela rodzinna Jurczaków, z prymistą Józefem Jurczakiem oraz kapela Jana Pazdura. W 1996 r., po połączeniu się obydwóch zespołów, grała im kapela Lulków.

Obecnie kapelę Zespołu stanowią: Adam Rusnarczyk – prym,  Justyna Rusnarczyk – sekund, Andrzej Ciężadlik – bas.

 

Na przestrzeni półwiecza zmieniali się również kierownicy Zespołu. Ten zaszczytny obowiązek podjął na początku Piotr Lulek – senior, potem Jan Fudala,  Józef Ceklarz, Józef Kubowicz,  Mieczysław  Cieciura, Józef Jurczak, Piotr Lulek – junior, Paweł Chrustek  i Stanisław Chrustek. Obecnie zespół  prowadzi Andrzej Ciężadlik, a muzykę –Adam Rusnarczyk.

 

Przychodzą i odchodzą ludzie, niezmienny pozostaje jednak ich zapał oraz umiłowanie kultury i tradycji zagórzańskich!

                

Złoty Jubilat jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień,  m. in.: Złotej (1988 r.), Srebrnej (1991 r.) i  Brązowej Ciupagi oraz Złotych Liści (1980 r., 1985 r.) Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem; Złotych, Srebrnych i Brązowych Spinek Góralskich przeglądów Karnawału Góralskiego w  Bukowinie Tatrzańskiej (ost. 2016 r. - II m., 2017 r. – I m., 2018 r. – II m.); Złotych, Srebrnych i Brązowych Serc Festiwalu Górali Polskich w Żywcu,  a także laureatem żywieckich tzw. nagród regulaminowych i wyróżnień (zespół ost. z 2013 r. „za piękny tradycyjny śpiew” -  program „Witacka Stryka”; kapela: ost. 2015 r. – I m.).

Świętujący swój Złoty Jubileusz Zespół jest również laureatem Spotkań Góralskich pod Jaworzyną w Krynicy, XXI Przepatrzowin Teatralnych w Czarnym Dunajcu, Beskidzkiej Podkówecki, Pogórzańskich Godów w Łużnej, Drużbacki w Podegrodziu ( w 2019 r. – I m. w  konkursie grup śpiewaczych w kategorii dorosłych).

 

Kasinianie – Zagórzanie wielokrotnie z powodzeniem stawali w szranki konkursu Limanowska Słaza

(kapela: ost. 2016 r. – I m., 2018 r. – I m.; zespół: ost. 2017 r. – II m., 2018 r. – II m). Za popisowe wykonanie programu „Zaloty, czyli namówiny u Zagórzan” jury tego konkursu w 2019 r.  przyznało Kasinianom – Zagórzanom GRAND PRIX Limanowskiej Słazy. Dwukrotnie doceniono ich również  specjalnym wyróżnieniem - Nagrodą im. Jerzego Obrzuta (zespół w 2009 r., kapela w 2012 r.).

   

W sierpniu 2018 r. członkowie Zespołu wystąpili  w jubileuszowym koncercie „Złote Ciupagi” podczas 50.  Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

 

Kasinianie – Zagórzanie koncertowali nie tylko w Polsce. Podbijali również sceny dawnej Czechosłowacji,  Jugosławii i RFN; występowali w Danii, Francji, Rosji, Belgii, Bułgarii, Austrii, Chorwacji, Macedonii, na Litwie, Węgrzech, Słowacji, Ukrainie oraz we Włoszech.

 

W swoim bogatym dorobku mają  programy prezentujące doroczne zwyczaje i obrzędy  górali zagórzańskich, m. in.: „Wesele”, „Cepiny” „Dobranockę”, „Przenosiny”, „W karcmie”, „Na len, na konopie”, „Ograbek”,   „Oskubek”, „Młockę”,  „Dziady śmigusie”, „Wieczór andrzejkowy”, „Na polanie, w lesie”, „Przez to kasińsko wieś”, „Po kolędzie”,  „Witacka stryka”, „U młodego pana w chołpie z rana”, „Zmówiny” i wiele, wiele innych….

      

Członkowie Zespołu biorą aktywny udział w życiu swojej wsi i parafii, a także Gminy Mszana Dolna. Uczestniczą m. in. w kasińskich Procesjach Bożego Ciała, Procesjach Fatimskich, Dożynkach Wiejskich, Zagórzańskich Mszach św., uroczystościach rocznicowych wybuchu II wojny światowej na przysiółku Mogiła w Kasinie Wielkiej, Zagórzańskim Lecie, Piknikach rodzinnych oraz różnego rodzaju  przedsięwzięciach charytatywnych i okolicznościowych.

 

Obecnie  Zespół funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Kasina Wielka przy  wsparciu finansowym Urzędu Gminy Mszana Dolna.

 

Sto lat Kasinianie – Zagórzanie!    

 

Wszystkich, którym bliski jest rodzimy folklor, zapraszamy na profil grupy na Facebook’u: Kasinianie – Zagórzanie Zespół

Kontakt z kierownikiem zespołu: tel. 602 319 684, e-mail: aciezadlik@op.pl 

 

Źródło informacji i fot. archiwum Zespołu Kasinianie - Zagórzanie