Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Konsekracja kościoła w Łętowem

10/09/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 267 razy
5 września b.r. abp. Marek Jędraszewski dokonał konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Gminy Mszana Dolna: Jan Chorągwicki, Przewodniczący Rady oraz Bolesław Żaba, Wójt.

– Dzieje powstawania tej parafii i budowy tej świątyni świadczą o waszej wierze i przekonaniu, że trzeba mieć Boży Dom, w którym należy oddawać Bogu chwałę – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na Mszy św., podczas której dokonał konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem. Pasterz kościoła krakowskiego, abp Adam Stefan Sapieha, stwierdził, że w tym miejscu musi powstać świątynia, której patronuje Matka Boża Królowa Polski – tłumaczył metropolita.  Działo się to wtedy, kiedy po raz czwarty dokonano rozbioru Polski, i kiedy nasza Ojczyzna miała przestać istnieć. Tymczasem, wy zbudowaliście kościół poświęcony naszej Matce i Królowej – zaznaczył.

Plan utworzenia samodzielnej placówki duszpasterskiej w Łętowem zrodził się w 1917 roku, gdy proboszczem i dziekanem w Mszanie Dolnej został ks. Józef Stabrawa. Hasło „kościół w Łętowem” napotkało wiele trudności w realizacji. Pierwszą i najważniejszą był brak parceli pod budowę, a drugą fakt, że nie wszyscy mieszkańcy wsi podeszli do projektu z entuzjazmem. W 1925 roku Józef Węglarz z sąsiadami wybudował kaplicę na swej działce na osiedlu Folwark. Nie było to miejsce dogodne dla wszystkich, więc tego samego roku Sebastian Murzyn ofiarował dużą parcelę pod budowę kościoła i plebanii. Kaplicę na osiedlu Folwark rozebrano, a materiał z rozbiórki przeniesiono na plac budowy świątyni do ponownego wykorzystania. Parafianie ofiarnie wznosili drewniany budynek podobny do dużego baraku. Po zakończeniu tych prac, świątynia została ponownie poświęcona 8 grudnia 1939 roku przez księdza dziekana Józefa Stabrawę.

Na mocy dekretu wydanego przez ówczesnego ordynariusza, 1 stycznia 1942 roku erygowano samodzielną parafię pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem. Jej administratorem został ksiądz Władysław Magiera, który niedługo potem, 31 maja 1947 roku, zginął zastrzelony przez bandytów. Następnym proboszczem był ks. Franciszek Zyzański, a po nim ks. Stanisław Grunwald (pseudonim konspiracyjny Wincenty Nowak), który 5 listopada 1952 roku opuścił parafię, by wstąpić do nowicjatu Księży Chrystusowców. 10 listopada 1952 roku, parafia została przekazana Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów, którzy pracują tutaj do dziś. 19 września 1975 roku, ks. kardynał Karol Wojtyła poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni.

Źródło: www.diecezja.pl
fot. FB Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem