z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zmarła wybitna etnomuzykolog Aleksandra Szurmiak-Bogucka

24/07/2020, dodał: Maciej Liberda czytano: 209 razy
Przez wiele lat pani Aleksandra służyła merytorycznym wsparciem zespołom regionalnym i uczestniczyła w komisjach oceniających występy w czasie ogólnopolskich i lokalnych konkursów i przeglądów folklorystycznych, m.in. "Limanowskiej Słazy" i "Beskidzkiej Podkówecki".

Aleksandra Szurmiak-Bogucka urodziła się 26 grudnia 1928 r. w Nowym Sączu. Była absolwentką Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu, Katedry Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów uzupełniających z zakresu etnografii.

Aleksandra Szurmiak-Bogucka prowadziła badania terenowe wśród różnych grup etnograficznych, m.in. Lachów Sądeckich i Limanowskich, Górali Skalnego i Niżnego Podhala, Górali Żywieckich, Rytersko-Piwniczańskich, Gorczańskich, Pienińskich, Spisza, Orawy, Łemków, Krakowiaków.  Pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, w Sekcji Badania Muzyki Ludowej. Była członkiem Krakowskiej Ekipy Regionalnej, w której dokonywała nagrań i zapisów tradycyjnego folkloru muzycznego. Pracowała jako redaktor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z dziedziny folkloru w Katedrze Historii Muzyki UJ, Katedrze Etnografii UJ, Studium Folklorystycznym Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, a od 1972 roku – corocznie na seminariach folklorystycznych podczas festiwalu „Limanowska Słaza” w Limanowej. Aleksandra Szurmiak-Bogucka jest autorką wielu publikacji, popularyzujących wiedzę o ludowym dziedzictwie muzycznym.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 lipca w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Łącku.

źródło: www.muzykatradycyjna.pl; oprac. MAG

fot. arch. Tv28