z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Lubomierzanie zawładnęli karnawałową sceną

10/02/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 597 razy
Nagroda główna - Grand Prix 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej - trafiła do grupy kolędniczej „Żywa Szopka” z Lubomierza.

Festiwalowe jury doceniło wybitną prezentację zagórzańskich aktorów. Podczas ogłoszenia wyników Lubomierzanie odebrali statuetkę Złotego Turonia oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. Dodatkowo otrzymali nagrodę przyznaną przez dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w wysokości 1000 zł.

Równie udanym występem na bukowiańskiej scenie może pochwalić się Zespół Regionalny Kasinianie -Zagórzanie. Za prezentację kolędników „Z Gwiazdą” grupę sklasyfikowano na drugim miejscu, przyznając im tym samym Srebrna Rozetę Góralską oraz nagrodę pieniężną w wysokości 900 zł.

W ciągu trzech dni (6-8 lutego 2020 r.) w karnawałowym konkursie zaprezentowało się 46 grup kolędniczych z czterech województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Sceniczne popisy kolędników oceniała komisja konkursowa w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog oraz dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy.

Cieszy nas wciąż utrzymujący się wysoki poziom prezentacji kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału – podkreślili jurorzy w protokole końcowym konkursu. Z uznaniem zauważamy, że kolędnicy z różnych regionów przekazują widowni zarówno żywiołową, karnawałową radość, jak i głębię sakralnych treści, będących fundamentem ludowych zwyczajów.

Magda Polańska
fot. Elżbieta Ciężadlik, arch. UG Mszana Dolna