z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie kolędowanie w Rabie Niżnej

10/01/2020, dodał: Maciej Liberda czytano: 1519 razy
8 stycznia 2020 r. odbyły się XVIII Przesłuchania Grup Kolędniczych Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna. Tym razem mali kolędnicy zawitali do Szkoły Podstawowej im. W. Rypla w Rabie Niżnej, która wraz z Gminą Mszana Dolna była organizatorem i gospodarzem przeglądu.

Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Mszana Dolna pan Bolesław Żaba.

Przesłuchania Grup Kolędniczych odbyły się w sali gimnastycznej szkoły przeobrażonej na ten dzień w regionalną izbę pełną sprzętów i przedmiotów, których na próżno szukać we współczesnych mieszkaniach. Łóżko pokryte pierzynami i wielkimi poduchami, święte obrazy na ścianach, kołowrotek, tara, skrzynia czy drewniana dzieża budziły zainteresowanie młodszych uczniów, ale także zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Byli wśród nich: ks. proboszcz Marian Krzystek, Wójt Gminy Mszana Dolna p. Bolesław Żaba, pani Małgorzata Lenartowicz – starszy wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Sołtys wsi Raba Niżna – pani Wioleta Piekarczyk, dyrektorzy placówek oświatowych z Gminy Mszana Dolna oraz mieszkańcy Raby Niżnej.

W przesłuchaniach wzięło udział 8 grup kolędniczych:

- Kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej w Glisnem, przygotowani przez p. Zofię Kościelniak,

- Kolędnicy z Gwiazdą z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej, przygotowani przez p. Emilię Ceklarz,

- Kolędnicy z Turoniem z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 2 w Kasinie Wielkiej, przygotowani przez p. Bernadettę Kaletkę i p. Emilię Ceklarz,

- „Kasińczańskie zbóje” – kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej, przygotowani przez p. Małgorzatę Jędrysek i p. Marię Nowak,

- Kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, przygotowani przez
p. Annę Kuczaj,

- Kolędnicy z Gwiazdą i Turoniem ze Szkoły Podstawowej w Łostówce, przygotowani przez
p. Marię Gackowiec i p. Małgorzatę Dudzik,

- Kolędnicy z Gwiazdą i Turoniem ze Szkoły Podstawowej w Olszówce, przygotowani przez
p. Agnieszkę Nawieśniak i p. Zuzannę Gaurę,

- Kolędnicy z Gwiazdą ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej, przygotowani przez
p. Katarzynę Wacławik.

            Wysoki poziom zaprezentowanych występów, repertuar wywodzący się z tradycji danej wsi, rekwizyty i stroje małych kolędników zostały docenione i ocenione przez komisję XVIII Przesłuchań Grup Kolędniczych, w skład której wchodzili znawcy i miłośnicy kultury zagórzańskiej:

- p. Zofia Piekarczyk – folklorysta, regionalista, animator kultury

- p. Wojciech Kusiak – zastępca dyrektora Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju,

- p. Piotr Lulek – regionalista, muzykolog, pomysłodawca przeglądu kolędniczego,

            Zwycięzcami XVIII Przesłuchań Grup Kolędniczych Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna w roku 2020 okazali się „Kasińczańscy zbóje” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej oraz Kolędnicy z Turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, którzy tym samym (oprócz nagrody finansowej) otrzymali przepustkę do reprezentowania Gminy w XXI Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym „Zagrojcie ta turoniowi”, który odbędzie się
w Lubomierzu.

            Miejsce 2. zajęli kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasinie Wielkiej, ze Szkoły Podstawowej w Olszówce oraz ze Szkoły Podstawowej w Łostówce. Trzecie miejsce przypadło kolędnikom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasinie Wielkiej oraz ze Szkoły Podstawowej w Glisnem. Nagrodę specjalną otrzymała grupa młodzieżowa kolędników
ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej.

            Czas oczekiwania na werdykt jury wypełniły kolędy i pastorałki, te znane i te mniej znane, zaprezentowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej.

            Wszyscy uczestnicy i goście zostali również zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

            Gospodarze XVIII Przesłuchań Grup Kolędniczych dziękują sponsorom: Gminie Mszana Dolna, firmie „Silla Sp. z o.o.”, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Mszany Dolnej, PSP „Mrówka” Mszana Dolna, Drukarni pepe T. Petrycki, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej oraz Kołu Miłośników Tradycji Ludowej z Raby Niżnej, dzięki którym możliwa była organizacja imprezy.

 

Renata Jakubiak