z ostatniej chwili
Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gminne grupy na Limanowskiej Słazie

17/12/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 3992 razy
W dniach 28 listopada – 1 grudnia 2019 roku w Limanowej odbył się 45. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”. Bardzo mocno zaprezentowały się w nim grupy reprezentujące Gminę Mszana Dolna.

Komisja konkursowa w składzie: dr Bożena Lewandowska (etnomuzykolog), Lidia Czechowska (choreograf), Jadwiga Adamczyk (muzyk, folklorysta), Benedykt Kafel (etnograf), dr Artur Czesak (językoznawca, dialektolog) oceniła w tym roku 836 wykonawców w kategoriach: Zespół Regionalny, Instrumentalista, Śpiewak, Gawędziarz, Grupa Śpiewacza, Grupa Regionalna, Muzyka Ludowa oraz Mistrz i Uczeń. W ocenie występów brano pod uwagę starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec.

Największy sukces odniósł Zespół Regionalny KASINIANIE - ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej, który otrzymał Grand Prix konkursu i nagrodę pieniężną w kwocie 3000 zł. (kategoria Zespoły Regionalne – dorośli). Członkowie zespołu zaprezentowali program pt. „Nomówiny”. Ich zaangażowanie i artystyczna wyobraźnia pozwoliły uwiarygodnić przedstawienie i oddać zgodnie z tradycją ducha tamtych czasów. Szczególnie jurorów zachwyciła gra kasińskich starostów, którzy w bardzo naturalny sposób przedstawili tytułową scenę „nomówin”.

Nasi pradziadowie nie żenili się z miłości, ale byli zależni od woli rodziców. Każde wesele poprzedzały tak zwane „nomówiny”, gdzie omawiano, co rodzice przekażą swoim dzieciom w posagu. Nieraz takie spotkania przypominały targi i kłótnie. Jeżeli rodzice nie dogadali się, to odchodzili z niczym, a jak się dogadali... to nawet zapraszali muzykę i się bawili – wielkim skrócie zwycięski program autorstwa Mariusza Solarza w opracowaniu Andrzeja Ciężadlika opisują członkowie zespołu.

KASINIANIE - ZAGÓRZANIE zostali zakwalifikowani do udziału w Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2020 r.

Sukcesem może poszczycić się również zespół regionalny DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej, który w tej samej kategorii  zajął III miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł., a w kategorii Muzyka Ludowa - dziecięca – II miejsce i nagrody rzeczowe.

Zespół regionalny ŁOSTOWIANIE z Łostówki brał udział w dwóch kategoriach konkursowych. W kategorii Grupa Śpiewacza - dziecięca oraz w kategorii Muzyka Ludowa - młodzieżowa zajął II miejsca.

Wyróżnienie i okolicznościowy upominek w kategorii Muzyka Ludowa - młodzieżowa otrzymał zespół OLSZOWIANIE z Olszówki. Docenieni zostali także w kategorii Grupa Śpiewacza, w której OLSZOWIANKI zdobyły miejsca –  II (dorośli) i III (młodzież), a grupa dziecięca – III miejsce.

Z kolei żeńska grupa śpiewacza z KGW Mszana Górna (kategoria Grupa Śpiewacza – dorośli) otrzymała wyróżnienie i okolicznościowy upominek.

Nie zabrakło również indywidualnych sukcesów. W kategorii Instrumentalista I miejsce zdobył Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej (skrzypce); tym samym został przez Komisję zakwalifikowany do udziału w 54. Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2020 r.). Jako Gawędziarze docenieni zostali Andrzej Ciężadlik z Kasiny Wielkiej (II miejsce) i Patryk Grzędziak z Mszany Górnej (III miejsce). W kategorii Mistrz i Uczeń  wyróżnienie i okolicznościowe upominki otrzymały Katarzyna Kluska i Katarzyna Wacławik z Olszówki.

Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” jest znaczącym wydarzeniem w życiu kulturalnym powiatu limanowskiego. Wzrastająca z roku na rok liczba uczestników najlepiej świadczy o wartości i znaczeniu festiwalu dla lokalnych środowisk. Formuła konkursowa służy ochronie dziedzictwa i jego utrwaleniu oraz zachowaniu tożsamości.

Gospodarzem Festiwalu był Burmistrz Miasta Limanowa – Władysław Bieda, a Organizatorem Limanowski Dom Kultury. Festiwal wsparło również Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Sponsorami festiwalu byli: TYMBARK - MWS SP. Z O.O. SP.K. oraz MROŻEK WILHELM ELEKTRICAL Zakład Elektroinstalacyjny, Usługi Budowlane.

 

Dorota Borowiec
(na podstawie materiałów nadesłanych do Urzędu Gminy Mszana Dolna oraz protokołu komisji konkursowej)
fot. Zespół Regionalny Kasinianie – Zagórzanie, Zespół Regionalny Łostowianie, ZZF Dolina Mszanki, KGW Mszana Górna, Zespół Regionalny Olszowianie)