z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Konferencja naukowa z okazji 90 rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej

28/11/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 925 razy
25 listopada 2019 r. Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba uczestniczył w konferencji naukowej zorganizowanej w ramach obchodów 90 rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łososinie Górnej.

Konferencja prowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie została zorganizowana w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 4 w Limanowej.

Wykłady wygłosili:

  • prof. dr hab. Jan Szarek UR - „Rolnictwo na terenach górskich i podgórskich”
  • prof. dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski UR - „Ekologiczna produkcja zwierzęca w terenach górskich i podgórskich” oraz „Gospodarka górska - współczesne uwarunkowania”
  • dr Piotr Antkiewicz UR - „Żywność na tle chorób cywilizacyjnych”

Nie zabrakło czasu na panel dyskusyjny i przemówienia zaproszonych gości.

W naukowym ujęciu zaprezentowano między innymi rys historyczny i znaczenie Górskiej Szkoły Rolniczej dla rozwoju Ziemi Limanowskiej. Podkreślono wkład rozwijającej się placówki edukacyjnej dla kształcenia wykwalifikowanej kadry kierowniczej, która w okresie międzywojennym wspomogła lokalne inicjatywy gospodarcze – między innymi umożliwiła powstanie Spółdzielni Mleczarskiej i Zakładów Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Tymbarku. Działając w trudnych czasach placówka edukacyjna przyczyniła się do rozwoju regionu w obszarze gospodarczym, ekonomicznym i edukacyjnym. Wybuch II wojny światowej powstrzymał skok cywilizacyjny Ziemi Limanowskiej. W latach powojennych próbowano reaktywować działalność placówki, jednak ten plan nie powiódł się. Ostatecznie szkoła upadła.

Działając z potrzeby serca inicjatorzy obchodów - pokazując bogatą tradycję Górskiej Szkoły Rolniczej - chcą zwrócić uwagę lokalnej społeczności na ideę reaktywacji szkoły i stworzenia nowoczesnej placówki edukacyjnej o profilu rolniczym. Są przekonani, że powstanie placówki oświatowej ukierunkowanej na produkcję ekologiczną przyczyni się – wzorem krajów alpejskich do rozwoju regionu poprzez wykorzystanie górskich walorów krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych.

Obchody 90 rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łososinie Górnej  zainicjowane zostały przez Stefana Hutka, prezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ziemia Limanowska”. Zapraszając mieszkańców Ziemi Limanowskiej na obchody 90 rocznicy powstania Górskiej Szkoły Rolniczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łososinie Górnej wyraził przekonanie: Misja Szkoły nie jest zakończona. To co się rozpoczęło 90 lat temu należy kontynuować.

Patronatem Honorowym uroczystości jubileuszowe objęli:
Jan Krzysztof Ardanowski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego
Piotr Ćwik - Wojewoda Małopolski
Barbara Nowak - Małopolski  Kurator Oświaty
Adam Ślusarczyk – Dyrektor Małopolskiego Oddziału ARiMR
Jan Hamerski - Senator RP                                                                                
Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm RP
Urszula Nowogórska - Poseł na Sejm RP
Ks. Kazimierz Fąfara - Proboszcz Parafii Łososina Górna                                  
Mieczysław Uryga - Starosta Limanowski                                              
Władysław Bieda - Burmistrz Miasta Limanowa                                                  
Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa.

Anna Petrycka