z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Uczniowie z Mszany Górnej uczyli się jak zadbać o własne bezpieczeństwo

09/10/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 419 razy
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej spotkali się z policjantem z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Limanowej z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii.

Wizyta stróża prawa w szkole została podzielona na trzy bloki. W pierwszym bloku  uczestniczyli uczniowie klas najmłodszych. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Szkolny gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich.  Policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali odblaskowe opaski oraz kamizelki.

Drugi blok przeznaczony był dla uczniów klas V-VI. Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał młodzieży podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Odpowiadał również na pytania uczniów dotyczące niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w Internecie. Stróż prawa scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjant radził, jak postąpić gdy jest się świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które należy zgłaszać organom ścigania.

W trzecim bloku dotyczącym odpowiedzialności prawnej nieletnich wzięli udział uczniowie klas VII – VIII. Podczas spotkania wychowankowie szkoły dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, co to są czyny karalne, jakie są obowiązki świadka czynów zabronionych oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne, korzystanie z Internetu i portali społecznościowych, użytkowanie telefonów komórkowych, zamieszczanie informacji i pobieranie plików z Internetu, uczęszczanie do szkoły, kary sądowe, izolacja od środowiska, czyli placówki opiekuńczo - wychowawcze, socjalizacja i prawidłowe wychowanie. Prelegent uświadomił również uczniów, że od 13. roku życia odpowiadają za swoje czyny i ponoszą ich konsekwencje. Młodzież dowiedziała się o zagrożeniach wynikających z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu oraz konsekwencjach zdrowotnych i prawnych takiego postępowania. Funkcjonariusz policji omówił ze słuchaczami skutecznie prowadzenie rozmów w sytuacjach, gdy ktoś namawia ich do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia, a przede wszystkim, jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze dorosłe życie.

Mamy nadzieję że zajęcia przeprowadzone przez policjanta przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród uczniów oraz wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach – podkreślają nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. 

Na każdym ze spotkań uczniowie zostali zaopatrzeni w odblaskowe kamizelki lub opaski w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”.

Pedagog szkolny
Rafał Borowiecki