z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Uwaga na fałszywych kominiarzy !

05/08/2019, dodał: Maciej Liberda czytano: 435 razy
Kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom.

Do mieszkańców Gminy Mszana Dolna pukają osoby przedstawiające się za członków cechu. W rzeczywistości mogą to być naciągacze. Różnego rodzaju oszuści podszywają się coraz częściej za przedstawicieli ważnych zawodów takich jak rzemiosło kominiarskie. Pod pretekstem kontroli instalacji kominowych, kontroli wentylacji i szczelności wchodzą do nieruchomości i dokonują rzekomych sprawdzeń a są bez uprawnień oraz posługują się przy tym podrobionymi dokumentami i pieczątkami.
Sprawcy dla uwiarygodnienia swojej profesji ubrani są w specjalne uniformy, a także w razie potrzeby wystawiają zaświadczenia potwierdzające wykonaną usługę. Kominiarze są przygotowani również na konieczność wylegitymowania się i dysponowania sfałszowaną plakietką. Jest kilka sposobów na to, aby sprawdzić, czy kominiarz, który odwiedza nasz dom, posiada odpowiednie kompetencje? Po pierwsze, można sprawdzić, czy informacje na temat fachowca znajdują się w rejestrze publikowanym na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich. Drugim, jednak dużo trudniejszym sposobem, jest zażądanie od kominiarza dyplomu mistrzowskiego i zwrócenie się do osoby go wystawiającej z pytaniem o autentyczność dokumentu. Można również zapytać samego kominiarza o to, czy jest zrzeszony w jakiejś organizacji (cechu, spółdzielni itp.) i tam sprawdzić jego autentyczność. Zdarzają się również sytuacje, kiedy kominiarz nie jest zrzeszony w żadnej organizacji i jest tak zwanym wolnym strzelcem, a jego dyplom został wystawiony przez odległą od miejsca pracy izbę rzemieślniczą. Jest to przypadek,  w którym najtrudniej jest zweryfikować jego wiarygodność.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina.

Przepisy ustawy Prawo budowlane, art. 62 ust. 1, zobowiązują zarządców oraz właścicieli  budynków wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych do przeprowadzenia okresowej  ich kontroli – raz w roku oraz co pięć lat.  W zakres kontroli wchodzi sprawdzanie drożności przewodów wentylacyjnych, dymowych, spalinowych. Po kontroli zarządcy i właściciele mają obowiązek usunięcia stwierdzonych uszkodzeń, które mogłyby spowodować zagrożenie życia. Uszkodzenia powinny być wymienione w protokole z kontroli, a kopia protokołu musi trafić do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

 Za brak rocznej kontroli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł. Budynki, w których jest kotłownia lub piec grzewczy dotyczą przepisy § 30 ust. 1 pkt. 2 i 3 oraz ust. 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nimi przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe trzeba czyścić cztery razy w roku w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym, a dwa razy w roku w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym. Czyścić przewody może czeladnik lub mistrz kominiarski, ale sprawdzać je – tylko mistrz.

 Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinni przeprowadzać:

  1. Osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych,
  2. Osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów dymowych, kominów wolno stających lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszany praca urządzeń mechanicznych.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski rozpoczyna się od wykonania czynności na dachu, a więc czyszczenia przewodów i sprawdzenia za pomocą narzędzi kominiarskich drożności, przebiegu i szczelności przewodów kominowych. W tym czasie dokonuje się również oceny stanu komina ponad dachem. Następnie bada się w pionie mieszkań prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych.

Bezpieczeństwo w domu jest najważniejsze, dlatego nie warto unikać ani oszczędzać na kontroli wykonywanej przez wykwalifikowanego kominiarza. Przeglądy przewodów wentylacyjnych, domowych i spalinowych są szczególnie istotne, gdyż dzięki ich sprawnemu działaniu w domu odbywa się prawidłowa cyrkulacja, eliminująca uciążliwe i szkodliwe związki z powietrza.

 

Rafał Pławecki
Inspektor ds. kontroli