Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Spotkanie inauguracyjne Koła Gospodyń Wiejskich w Kasinie Wielkiej „Zagórzanki”

06/03/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 1075 razy
Panie z Kasiny Wielkiej zawiązały swoją działalność w grudniu ubiegłego roku, a teraz, z okazji „Tłustego Czwartku” i „Zapustów”, zaprezentowały się przedstawicielom lokalnej społeczności organizując w Remizie OSP Kasina Wielka spotkanie powitalno - ostatkowe.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się ksiądz proboszcz Wiesław Maciaszek, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, radni gminni i powiatowi, sołtys Adam Wrzecionek wraz z radą sołecką oraz przedstawiciele działających na terenie Kasiny Wielkiej Stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych.  

W Kasinie Wielkiej istniało już w przeszłości Koło Gospodyń Wiejskich, ale dawno wygasiło swoją działalność. Teraz „Zagórzanki” postanowiły to zmienić. Inicjatorką spotkań mających na celu zawiązanie Koła była obecna przewodnicząca „Zagórzanek”, Dorota Wątroba. Przy ogromnym wsparciu sołtysa Adama Wrzecionka Panie z Kasiny Wielkiej zarejestrowały się w  Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez ARiMR i ruszyły do akcji. Obecnie Koło liczy 14 osób, ale chętnie przyjmą kolejnych zainteresowanych.  Przekrój wiekowy członkiń  jest bardzo szeroki. Są tu Panie o uzdolnieniach folklorystycznych, rękodzielniczych, kulinarnych i wokalnych. Choć dopiero zaczynają swoją działalność, mają mnóstwo planów na przyszłość, entuzjazm, energię i chęć do pracy.

Nadal można zakładać i rejestrować koła gospodyń wiejskich. W myśl nowej ustawy, koło może założyć minimum dziesięć osób. Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło. Członkiem koła gospodyń wiejskich może być każda osoba, która ukończyła 18 lat i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. Rejestracji koła należy dokonać w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

                                                                                                 Renata Skowronek-Wiśniowska