Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Razem już po raz siódmy

06/12/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 1305 razy
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - pod takim hasłem w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej odbyło się siódme już spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami

z terenu gminy Mszana Dolna i Powiatu Limanowskiego, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dobrej oraz uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych placówki w Kasinie Wielkiej.

Głównym organizatorem tegorocznego spotkania byli: dyrekcja, nauczyciele i  rodzice uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej. Wsparcia udzielił Wójt Gminy Mszana Dolna –  Bolesław Żaba.  Honorowym patronatem uroczystość objął Starosta Limanowski - Mieczysław Uryga.
Niezwykłą radość organizatorom tegorocznej edycji sprawili goście, którzy tak licznie przybyli wraz ze swoimi rodzinami.
Spotkanie rozpoczęto wspólną modlitwą podczas Mszy świętej, którą odprawił ks. Robert Stanuszek- wikariusz parafii Kasina Wielka. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowała Schola „Soli Deo”. 
Zebranych gości powitała Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej – Janina Ziemianin. Swoją obecnością organizatorów zaszczycili: Ewa Filipiak – Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego, Agata Zięba - Wicestarosta Limanowski, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Bolesław Jania - Radny Powiatu Limanowskiego oraz Adam Wrzecionek - Sołtys wsi Kasina Wielka.

Dla wszystkich uczestników goście z SOSW w Dobrej zaprezentowali spektakl pt. „Jaś i Małgosia”. Aktorzy zauroczyli widownię swoją grą, barwnymi strojami i wspaniałą dekoracją. Wysoki poziom prezentacji sztuki świadczy o wielkim zaangażowaniu i współpracy wszystkich pracowników tej placówki.

W tym roku to wyjątkowe spotkanie uświetnił również występ zespołu regionalnego „Kasinianie –Zagórzanie” wraz z kapelą, w której zaprezentowali się miejscowi artyści: Andrzej Ciężadlik, Adam Rusnarczyk i Justyna Rusnarczyk. Regionalne przyśpiewki zachwyciły melodią, a tańce zachęcały uczestników do wspólnego „przytupu”.

Zebrani goście mieli także okazję wysłuchać utworów wykonanych przez absolwentkę ZPO w Kasinie Wielkiej,  utytułowaną już wokalistkę – Justynę Rusnarczyk.
W trakcie uroczystości wszystkim dzieciom wręczono upominki przygotowane dzięki ofiarności darczyńców.
Pyszny obiad i słodkie łakocie z wielkim zaangażowaniem przygotowali rodzice uczniów z miejscowej szkoły. Wspaniałą, słodką niespodzianką był przepyszny, okazały tort ręki kasińskiego  mistrza - cukiernika Bolesława Jani.W gorącej i serdecznej atmosferze nie zabrakło też dla ochłody lodowego deseru. 
Spotkanie zakończyła wspólna zabawa i tańce, do których przygrywał zespół „Juhasi”.

Egzamin empatii i wrażliwości na „szóstkę” zdali uczniowie i absolwenci kasińskiej szkoły, którzy w charakterze wolontariuszy po raz kolejny współuczestniczyli w organizacji i przebiegu całego spotkania.

Nadrzędnym celem naszego uroczystości jest integracja jej uczestników, a także wymiana doświadczeń  między opiekunami osób niepełnosprawnych – informują koordynatorki uroczystości. Ten bal udowodnił po raz kolejny, jak ważną rolę odgrywają takie spotkania dla rodzin osób z problemami niepełnosprawności. Wspólnie spędzony czas upłynął w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że udało nam się wywołać uśmiech na twarzach najważniejszych gości  i że spotkamy się znów za rok!  

Tak jak w poprzednich latach, tak i tym razem  nie  zawiodła ofiarność i życzliwość ludzi, dla których uśmiech dziecka jest największą nagrodą. Świadomość ofiarodawców z radości jakie niesie oczekiwanie osób niepełnosprawnych  na coroczne wspólne spotkanie sprawia, że szerzej i bezinteresowniej otwierają się ich dobre  serca.

Dziękujemy  więc serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby po raz kolejny odbyła się ta wyjątkowa uroczystość – dodają organizatorzy. Wyrazy wdzięczności wszystkim ofiarodawcom zostaną przekazane w formie pisemnej.

                                                                                                          Koordynatorzy
Ewa Ślaga, Helena Wrzecionek, Anna Cygal - Masulik