Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Moc inicjatyw na 100 – lecie Niepodległości Polski

09/11/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 1196 razy
W Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej podjęto wiele inicjatyw dla uczczenia 100-lecia Niepodległości.

Najważniejszą z nich było przygotowanie koncertu pieśni patriotycznych, który odbył się w środę 7 listopada w kościele parafialnym w Kasince Małej po wieczornej Mszy św. Uczniowie zaprosili zgromadzonych do zadumy i refleksji nad dziejami naszej Ojczyzny poprzez wsłuchanie się w słowa wyśpiewywanych pieśni, podając ich krótką genezę. Młodzi artyści – uczniowie szkoły oraz jej absolwenci – przypomnieli pieśni i piosenki, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, utwory, które mają charakter dokumentu epoki, są wzruszającym świadectwem czasu. W murach kościoła wybrzmiały: „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Modlitwa dziewczyńska”, „Inka”, „Żeby Polska była Polską” czy „Pieśń kronika” w wykonaniu szkolnych solistek, którym  towarzyszył szkolny chórek. Uczniowie zadbali również o oprawę muzyczną Mszy św.
Chcieliśmy złożyć hołd tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość. W sposób lokalny chcieliśmy podkreślić, jak ważne i istotne jest dla nas Święto Niepodległości, poprzez pieśni przybliżyć naszą historię i ułatwić jej zrozumienie podsumowują organizatorzy koncertu.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz lokalnych z Wójtem Gminy – Bolesławem Żabą – oraz Przewodniczącą Rady Gminy – Aleksandrą Kanią na czele, Dyrektorzy kasinczańskich szkół, nauczyciele i licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi.

9 listopada społeczność ZPO świętowała 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości w murach szkoły. Odbył się tutaj Przegląd Poezji Patriotycznej, podczas którego przedstawiciele klas zaprezentowali wybrane utwory poetyckie związane z naszą Ojczyzną oraz jej historią. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i pięknie deklamowali przygotowane wiersze. Publiczność miała okazję usłyszeć popularne i te mniej znane utwory. Uczniowie biorący udział w Przeglądzie Poezji Patriotycznej na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła Dyrektor – Anna Piwowarska. Kolejnym punktem programu było posadzenie Dębu Niepodległości, który będzie upamiętniał tę doniosłą rocznicę. Na zakończenie obchodów uczniowie stworzyli gigantyczną „żywą” biało - czerwoną flagę, która została uwieczniona na zdjęciach., Odśpiewaniem Hymnu Narodowego o godz. 11.11 rozpoczęto akademię poświęconą Ojczyźnie i tym, którzy za jej wolność walczyli. Myślą przewodnią uroczystości było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami narodowymi. Recytowane utwory poetyckie oraz zaprezentowane pieśni patriotyczne przeniosły nas w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność. Dyrektor szkoły – Anna Piwowarska – wyraziła uznanie i podziękowała za przygotowanie szkolnych obchodów Święta Niepodległości oraz koncertu pieśni patriotycznych.

Wszystkie działania podjęte dla uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski podkreśliły wyjątkowość tego święta – dodają nauczyciele przygotowujący szkolną akademię.  Uczniowie aktywnie zaangażowali się w jego obchody, ukazali piękno ojczystej poezji i pieśni patriotycznej, za co składamy im serdeczne podziękowania.

Dorota Borowiec