Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wołanie o sprawiedliwość

31/10/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 727 razy
Finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”

W niedzielę, 28 października 2018r., w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w kinie Luboń w Mszanie Dolnej wśród licznie zgromadzonych mieszkańców i przyjezdnych gości z różnych miejscowości z całej Polski po raz szesnasty rozległo się poetyckie wołanie o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na Ks. kan. Józefie Jamrozie w nocy z 10-11 grudnia 2001r. na plebani w Jewlczu - Laskowicach w diecezji wrocławskiej.

Ksiądz kan. Józef Jamróz to niezwykła postać, która wpisuje się w historię Kościoła jako kolejny męczennik początku XXI w. To nasz góralski Ks. Popiełuszko (…) Nie możemy na to pozwolić, aby bezkarnie mordowano naszych góralskich Kapłanów, szlachetnych Synów Orkanowskiej Ziemi. Protestujemy przeciwko tej straszliwej zbrodni dokonanej z premedytacją na Kapłanie rodem z Mszany Dolnej – na rozpoczęcie konkursowego finału mówiła miejscowa poetka, uczestniczka konkursu.

Współorganizatorem tegorocznej edycji konkursu byli: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, Wójt Gminy Niedźwiedź Janusz Potaczek, Sekretarz Miasta Antoni Róg, Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej i Oravska Kniżnica w Dolnym Kubinie na Słowacji.

Spotykamy się w szczególnym roku - 2018, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości a także 40. rocznicę inauguracji Pontyfikatu Jana Pawła II oraz 17. rocznicę męczeńskiej śmieci Ks. kan. Józefa Jamroza, co znalazło odbicie w nadesłanych na konkurs wierszach – powiedziała organizatorka konkursu Władysława Anna Jamróz.

Na tegoroczny konkurs 339 uczestników przysłało 1125 prac. Wśród laureatów znaleźli się poeci z Anglii, Niemiec i USA oraz z różnych stron Polski. Jury konkursu przyznało wiele nagród i wyróżnień w kilku kategoriach: poezja, poezja gwarowa, proza, proza gwarowa, wspomnienia – świadectwa, malarstwo, twórczość dzieci i młodzieży.

Główne nagrody otrzymali uczniowie ze szkół w Luboniu, Białobrzegach, Wadowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Targu, Jaworznej, Sechnej, Ujanowicach, Jurkowie, Wilczycach, Chyszówkach, Nieporęcie, Stanisławowie Pierwszym, Warszawie i Mszanie Dolnej.

Na zakończenie tegorocznych zmagań otwarto kolejną edycję konkursu. Już od 29.10.2018r. aż do 20.09.2019r. można nadsyłać prace na kolejny konkurs według dotychczasowego regulaminu, który znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.morderstwokaplana.com oraz www.wajamroz.cba.pl

Utwory na konkurs należy przesyłać na adres: Władysława Anna Jamróz, skrytka pocztowa 45, 34-730 Mszana Dolna    

Władysława Anna Jamróz
fot. Agnieszka Józefiak - Lewandowska