Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zawładnęli beskidzkimi scenami

07/08/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 685 razy
W dniach 4 i 5 sierpnia b.r. Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” wystąpił na plenerowych scenach Wisły i Szczyrku w ramach 55 Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Współtworząc wspaniałą atmosferę  święta góralskiego folkloru Kasinianie – Zagórzanie zaprezentowali  licznie zgromadzonej publiczności program  „Na zagórzańską nutę”. Przedstawili w nim charakterystyczne dla regionu górali zagórzańskich tańce i piosenki, m. in.: „Krakowiok z góry z góry”, „Krzyżok”, „Polka „Ram pam pam”, „Płynie woda”, „Przez tą kosińską wieś”, „Pasła Andzia pawie” „Cicha polka”, „Zyd”, „Krakowiok siadany” i inne.

 W prezentowaną na beskidzkich scenach wiązankę wokalno - taneczną  wpleciono  również scenki rodzajowe o tym jak:

 - wyglądały dawniej zaloty - Wójt z synem Wojtkiem umawiają się z wcześniej upatrzonym starostą, który ma córkę Hankę, że przyjdą do nich do domu na zaloty (lub namówiny) w celach ożenku ich dzieci oraz aby omówić szczegóły  tego małżeństwa i wysokość posagu;

- co robili naprawiace  - We wsiach w XIX nie było opieki zdrowotnej, a leczeniem zajmowali się tzw. naprawiace. Nastawiali zwichnięcia, złamania czy naderwania. Potrafili także wyrywać bolące zęby. Więcej w tych zabiegach było magii niż leczenia..., ale czasami były skuteczne.

Przez dziewięć dni na scenach Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego i Oświęcimia  przewija się barwny korowód zespołów regionalnych; polskich i zagranicznych.  Koncerty cieszą się  - co może dziwne w naszym industrialnym świecie - niesłabnącym zainteresowaniem. Oprócz prezentacji w amfiteatrach organizatorzy zapewniają  liczne imprezy towarzyszące, koncerty na mniejszych scenach, przemarsze  uliczne i targi ludowe. 

Wytwarzający  się przez te kilka dni   radosny entuzjazm  muzyków i tancerzy udziela się  także  i widowni, dając poczucie specyficznej wspólnoty – podkreślają kasinianie. Warto  się tam znaleźć -  i z perspektywy członka zespołu i widza.  Dlatego jako zespół  chętnie wracamy   na sceny  TKB.

Wyjazd Zespołu "Kasinianie - Zagórzanie" na festiwal był  możliwy dzięki dotacji Urzędu Gminy Mszana Dolna uzyskanej w drodze otwartego konkursu ofert. 

Elżbieta Ciężadlik