Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Świętokrzyskie skarby

27/06/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 654 razy
Uczniowie klas IV - VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej pod opieką nauczycieli: Anny Godawskiej, Anny Juzuń, Anity Ziemianin i Leszka Kamińskiego wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Kulturowo - Archeologicznym w Nowej Słupi. Jest to park, w którym  zrekonstruowano obiekty, właściwe dla budownictwa barbarzyńskiego oraz rzymskiego. Uczniowie obejrzeli  obiekty i wzięli udział w pokazach starożytnego kowalstwa, garncarstwa i innych rzemiosł.

Następnie udaliśmy się na Łysą Górę, gdzie zwiedzaliśmy Sanktuarium na Świętym Krzyżu – wrażeniami dzielą się uczestnicy wycieczki. Przewodnik opowiadał o historii Klasztoru. Mieliśmy okazję zobaczyć skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze i ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo - bukowy.

Drugi dzień wycieczki powitał wszystkich słońcem i bezchmurnym niebem. Po śniadaniu zwiedzano Kielce - stolicę województwa świętokrzyskiego.

Najpierw odwiedziliśmy Energetyczne Centrum Nauki – relacjonują uczniowie z Mszany Górnej. Znajduje się tam 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania, np. ważący ponad 750 kg kołowrót, który formą nawiązuje do kombajnu górniczego, ale napędzanego siłą ludzkich mięśni. Obiekt wzbudził nasze zainteresowanie, ponieważ poprzez zabawę mogliśmy się wiele dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Potem wzięliśmy udział w warsztatach w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, a na koniec zwiedzaliśmy centrum Kielc. W programie była m. in. ulica Sienkiewicza - jeden z najdłuższych deptaków w Polsce, Wzgórze Zamkowe i Kadzielnia.

Trzeci dzień zapowiadał się równie ciekawie i atrakcyjnie. Na początek uczestnicy świętokrzyskiej przygody pojechali do Oblęgorka, dworku Sienkiewicza, który pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Liczne fotografie, fragmenty listów i zachowane wspomnienia, pozwoliły przenieść się wszystkim w czasie i poczuć, jak gość oblęgorskiego pałacyku z dawnych lat.

Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę poprzez zabawę. Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki. Składa się na nią wiele stanowisk multimedialnych, gdzie uczniowie mieli okazję przeprowadzić eksperymenty poznając tajemnice swojego ciała.

Przedostatnim punktem wycieczki był  Zamek w Chęcinach wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. n. p. m.), na przełomie XIII i XIV wieku. Nagrodą za „zdobycie” 162 stopni o własnych siłach był piękny krajobraz Gór Świętokrzyskich.

Wreszcie dojechaliśmy do najpiękniejszej jaskini - Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych – dodają uczestnicy wycieczki. Zobaczyliśmy występujące tam skupiska stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

Ta wycieczka należała do bardzo ciekawych i atrakcyjnych – podsumowują Zagórzanie. Zostanie w naszej pamięci. Polecamy wszystkim ziemię kielecką. Naprawdę warto poznać i zwiedzić ten rejon Polski.

Anna Juzuń