Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wiem czym oddycham

13/03/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 1681 razy
Pod koniec ubiegłego roku animator Orlika w Kasinie Wielkiej, uczestnicy prowadzonych przez niego zajęć oraz społeczność zrzeszona wokół tego obiektu wzięli udział w kampanii społecznej pt. ,,Wiem czym oddycham”.

Organizatorem akcji była Fundacja AVIVA. Kampania zawierała cykl działań, które miały nam uświadamiać, jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. W ramach szerokiej ogólnopolskiej kampanii zorganizowany był konkurs, w którym nagrodą był nowoczesny czujnik smogu AIRLY wraz z pełnym dwuletnim abonamentem. Konkurs polegał na zgłoszeniu lokalizacji, w której miałby ewentualnie zostać zamontowany czujnik oraz oddaniu jak największej ilości głosów na daną lokalizację. Trwał ponad dwa miesiące. Na początku roku okazało się, że Orlik Kasina Wielka znalazł się w gronie laureatów i otrzyma nowoczesne urządzenie do pomiaru zanieczyszczonego powietrza. Organizatorem akcji był animator Orlika w Kasinie Wielkiej, Artur Żaba, wraz ze swoim kolegą, Damianem Wydrą.

Bardzo się cieszę, że Kasina Wielka brała udział w tym konkursie –akcję komentuje animator Artur Żaba. Prawda jest taka, że problem jakości powietrza w Polsce jest bardzo duży, głównie w okresie zimowym. Mimo tego, że Kasina Wielka jest górską miejscowością, to powietrze u nas też jest w tym okresie bardzo złe. Wynika to z wielu czynników. Natomiast na samym początku ważna jest wiedza o stanie powietrza.  Zwiększa ona świadomość i daje pewną informację. Dzięki czujnikowi będziemy mogli to monitorować i pochylić się głębiej nad problemem w przyszłości. Dziękuję wszystkim osobom, które zagłosowały na naszą lokalizację i dołożyły małą cegiełkę w dbałości o powietrze w regionie. Stosunkowo późno zostały dopięte wszystkie formalności i czujnik działa praktycznie na finiszu okresu grzewczego,  mimo tego zachęcam do śledzenia jakości powietrza poprzez darmową aplikację AIRLY.

Czujnik smogu w lokalizacji ,,Kasina Wielka Droga Wojewódzka 964 "(Orlik) aktywny jest od dwóch tygodni. Każdy, kto chciałby sprawdzić jakość powietrza w tym rejonie, musi pobrać na swój smartfon lub inne urządzenie mobilne bezpłatną aplikację ,,Airly" dostępną w sklepie Google Play.

Zachęcamy do sprawdzania jakości powietrza, bo dzięki takiej informacji możemy zaplanować na przykład popołudniowy spacer czy wieczorny jogging – dodaje animator. Przede wszystkim czujnik i pomiar jakości powietrza powinien zwiększyć naszą świadomości czym oddychamy i co zrobić żeby nasze powietrze było lepsze.

System Airly jest w pełni zintegrowany – od urządzeń do oprogramowania. Poprzez sensory Airly możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Więcej informacji: https://airly.eu/pl/

Artur Żaba