z ostatniej chwili
W dniach 3 i 4 kwietnia 2024 r. biuro ewidencji ludności w Urzędzie Gminy Mszana Dolna z powodów organizacyjnych, czynne będzie w godzinach od 7:30 do godziny 12:00, a w dniu 5 kwietnia 2024 r. biuro będzie nieczynne. Wójt Gminy Mszana Dolna informuje, że w dniu 29 marca (Wielki Piątek) 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie nieczynny Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kolejne nocne spotkanie z regionalizmem

08/12/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 4271 razy
Nocy z 1 na 2 grudnia uczniowie klas 5b ,6b i 7b Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej nie spędzili w domach rodzinnych, lecz w szkole.

Uczestnicy spotkania przybyli wieczorem w wyśmienitych humorach i podekscytowani czekali na zaproszonych gości.

Na początku Dyrektor Janina Ziemianin powitała wszystkich przybyłych, a opiekunowie grup omówili zasady zachowania się podczas zajęć. Przedstawiona została prezentacja multimedialna na temat historii Kasiny Wielkiej i jej czasów współczesnych.

Z wielką przyjemnością powitaliśmy w murach naszej szkoły jej absolwenta, Mariusza Solarza, z kapelą regionalną z Rabki – Zdroju w składzie: Anna Pyrz – prym, sekund; Magdalena Wójciak – prym, sekund; Aneta Cieluch – sekund; Anna Surówka – śpiew; Mariusz Solarz – akordeon – informują organizatorzy. Mariusz, również członek zespołu Kasinianie  - Zagórzanie, opowiedział w jaki sposób wstąpił na ścieżkę muzyki ludowej, która w jego życiu odgrywa niebagatelną rolę.

Goście zaprezentowali stroje regionalne, omówili różnice między strojem zagórzańskim i podhalańskim. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania dotyczące instrumentów, które rozbrzmiewają w kapeli. Opowieści przeplatane były piosenkami ludowymi, w śpiew których włączyli się uczestnicy nocnej lekcji.

W bogatym programie zajęć nie zabrakło lekcji tańca regionalnego – Krakowiaka dla młodych. Spotkanie zakończył wspólny śpiew piosenki „W Kasinie dobrze żyć”.

Około godziny 21.00 udaliśmy się na posiłek, a po nim przeszliśmy do następnego punktu programu – tradycji andrzejkowych – informują kasinianie. Uczennice klasy 7b, próbując odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się tradycja obchodzenia andrzejek, przedstawiły w jaki sposób rozwinął się kult świętego Andrzeja. I wreszcie przyszedł czas na wróżby, które oczywiście traktowaliśmy z przymrużeniem oka. Jednak najbardziej oczekiwanym momentem były nocne podchody. Zadaniem grup było odnalezienie skarbu schowanego na terenie szkoły - aby do niego dotrzeć trzeba było rozwiązać zagadki i zadania tematycznie związane z historią Kasiny Wielkiej. Rywalizacja przebiegała w radosnej atmosferze.

Po podchodach nadszedł czas na zasłużony odpoczynek – film, podczas którego o nasze podniebienia zadbała p . Agnieszka Ceklarz, serwując popcorn – dodają uczestnicy nocnych zajęć.  Kiedy skończył się film  musieliśmy przygotować się do spania. Pełni wrażeń nawet nie próbowaliśmy zasnąć. Z uśmiechem na twarzach, choć trochę zmęczeni, powitaliśmy rano naszych rodziców.

Nocne marki z kl.5b ,6b ,7b
z  wychowawcami oraz Teresa Kicmal