Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


MegaMózgi w Mszanie Górnej

05/12/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1289 razy
Dobra zabawa, emocje, rywalizacja – tak w skrócie można podsumować szkolny konkurs matematyczno - polonistyczny „MegaMózg”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej.

30 listopada 2017 r. z inicjatywy nauczycielek matematyki – Grażyny Miśkowiec i Marty Malarz oraz polonistki – Małgorzaty Łabuz przeprowadzono konkurs, którego celem było uświadomienie uczniom, jak ważna jest umiejętność posługiwania się wiedzą matematyczną i polonistyczną w życiu codziennym. W tym dniu salę gimnastyczną zamieniono na szkolne delikatesy, a uczniowie z klas 4 - 7 wcielili się w rolę sprzedawców, kasjerów oraz kupujących. Każdy klient przed wejściem do sklepu losował banknoty, a wybierając towary w pamięci musiał dokonać obliczeń matematycznych, by zrobić zakupy zbliżone do określonej kwoty. Matematyk na zakupach musiał też samodzielnie obliczyć wartość zakupu artykułów spożywczych sprzedawanych na wagę, np. owoców, warzyw. Jak się okazało dużym utrudnieniem był brak wagi elektronicznej, choć trzeba przyznać, że z odważnikami niektórzy poradzili sobie znakomicie. Po odejściu od kasy każdy kupujący rozwiązywał wylosowane zadanie polonistyczne – pisano m.in. ogłoszenia, zawiadomienia, reklamacje, zamówienia, dyktanda tematyczne, tworzono reklamy wybranych produktów, rymowanki. Przy okazji sprawdzono także umiejętność odmiany przez przypadki, układania wyrazów w kolejności alfabetycznej.

Taka niecodzienna lekcja matematyki i języka polskiego była dla uczniów okazją do sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce. Mieli oni szansę przekonać się jak ważna jest umiejętność prawidłowego gospodarowania własnym budżetem.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie staną się od tej pory świadomymi konsumentami, a zdobyte doświadczenia wykorzystają w życiu codziennym – podkreślają organizatorzy.

 Małgorzata Łabuz
nauczycielka w Zespole Szkoły i Przedszkola
w Mszanie Górnej