Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Ortografia na wesoło

04/12/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1225 razy
Nauka zasad poprawnej pisowni stanowi istotny element kształcenia języka uczniów i jest trudną sztuką.

Okazuje się jednak, że nawet ortografia może stać się interesującym tematem przedstawienia teatralnego. Przekonali się o tym uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej, którzy 29 listopada obejrzeli spektakl pt. „Ortografia polska. Zbiór podstawowych zasad poprawnej pisowni” przygotowany przez aktorów scen krakowskich – Wojciecha Habelę i Jacka Lecznara.

Skomplikowane zasady polskiej pisowni profesjonaliści przybliżyli w formie zabawnych dialogów, piosenek oraz humorystycznych powiedzonek. Całość uzupełniła odpowiednia muzyka i efekty dźwiękowe. Aktorzy, wcielając się w rolę profesora poprawiającego klasówki i woźnego – zwolennika uproszczenia pisowni – przekazali zawiłą wiedzę o pisowni rz i ż, ó i u, h i ch, dużej i małej litery oraz stosowaniu znaków interpunkcyjnych. Uczniowie dowiedzieli się, że kształtowała się ona przez wieki i, jak się okazuje, w każdym słowie ukryty jest kawałek naszej historii. W dawnych czasach, aby zapisać jakiś wyraz poprawnie należało uważnie słuchać. Dziś niestety musimy zapamiętać zasady poprawnej pisowni. Na zakończenie wybrani uczniowie mogli wykazać się znajomością reguł ortograficznych w praktyce, co poszło im znakomicie.

Przedstawienie było nietypową lekcją języka polskiego, nagrodzoną gromkimi brawami. Uczniowie dobrze się bawili, jednocześnie się ucząc.

Dorota Borowiec