Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Historia w pieśni zaklęta

01/12/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 2236 razy
W dniu 29 listopada 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbył się II Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej.

Honorowy Patronat nad przeglądem objął Wójt Gminy Mszana Dolna –  Bolesław Żaba. Na uroczystość przybyli także: Zastępca Wójta – Katarzyna Szybiak, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Małgorzata Lenartowicz, Ksiądz Proboszcz – Marian Krzystek, Dyrektorzy Szkół z terenu gminy Mszana Dolna, radny wsi Raba Niżna –  Władysław Lach oraz sołtys – Józef Potaczek.  

Na scenie wspaniale zaprezentowali się uczniowie z 11 szkół gminy Mszana Dolna: z Łostówki, Lubomierza, Olszówki, Raby Niżnej, Kasinki Małej, Mszany Górnej, Glisnego i Łętowego. Niestety, z powodu choroby, na przegląd nie dotarła solistka z Kasiny Wielkiej.

Słuchając pieśni o tematyce patriotycznej, udaliśmy się w pełną wzruszeń i refleksji podróż po historii naszej Ojczyzny – informują organizatorzy. Wśród wykonywanych na scenie utworów mogliśmy usłyszeć m. in.: „Nasza Wisła”, „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Nie pamiętasz, bo nie możesz”, „Modlitwa obozowa”, „Dziewczyna z granatem”, „Ostatni list”, „Szare szeregi”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Epitafium dla Majora Ognia”, „Orzeł Biały”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, a także wszystkim nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania imprezy – dodają rabianie. Wspaniałą oprawę zapewnili: muzycznie – Marek Kenig, wizualnie – dekoracje przygotowały Lucyna Ślósarz i Katarzyna Wacławik,  która była także świetnym konferansjerem.  Szczególne podziękowania kierujemy też do sponsorów, którzy ufundowali nagrody i pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników. Byli wśród nich: Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Mszanie Dolnej, Lucyna Węglarz – Silla sp. z o.o. hipermarket, Małgorzata Ogiela, Mariola Nieckula, Tomasz Petrycki a także Ks. Proboszcz Marian Krzystek. Zapraszamy już teraz wszystkich chętnych za rok. Obiecujemy, że przygotujemy znacznie więcej śpiewników, by każdy uczestnik mógł aktywnie włączyć się w „śpiewającą powtórkę z historii”.

Celem przedsięwzięcia była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej. Przegląd spełnił wszystkie te cele znakomicie.

Dominika Nowicka
fot. Anna Petrycka