Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Narodowe Święto Niepodległości – gminne akcenty na uroczystościach w całym kraju

14/11/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 2000 razy
Tradycją bliźniaczych samorządów – Miasta i Gminy Mszana Dolna – jest wspólna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Z roku na rok jej program jest bardziej rozbudowany, a sama uroczystość coraz piękniejsza i bardziej podniosła. Z satysfakcją należy też odnotować coraz liczniejszy udział w tym święcie mieszkańców obydwóch gmin.

Tegoroczną uroczystość rozpoczęto na płycie mszańskiego rynku, gdzie nowi adepci jednostki Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec” w Mszanie Dolnej złożyli przysięgę. Potem oddano cześć poległym w obronie Ojczyzny. Apel Poległych odczytał porucznik Bogdan Szmidt. Na miejscowym cmentarzu przedstawiciele władz powiatowych (Franciszek Dziedzina – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Ewa Filipiak i Antoni Róg – radni powiatowi), miejskich (Józef Kowalczyk – Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Agnieszka Modrzejewska – Potaczek – Przewodnicząca oraz Agnieszka Sasal – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Mszana Dolna) i gminnych (Bolesław Żaba – Wójt Gminy Mszana Dolna i Aleksandra Kania – Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna) oraz ZHP złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na mogiłach tych, którzy oddali swoje życie za niepodległość naszej Ojczyzny. Ks. Jerzy Raźny poświęcił odnowioną kwaterę wojskową. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Mszana Dolna przeszli w uroczystym korowodzie do miejscowego kościoła, gdzie podczas Eucharystii modlono się za Niepodległą. Mszy św. przewodniczył ppor. ks. Jan Zając – kapelan leśny ze Śnieżnicy; koncelebrowali ją mszańscy proboszczowie: ks. Jerzy Raźny i ks. Tadeusz Mrowiec. O oprawę muzyczną zadbał Chór Męski im. Hajduka z Mszany Dolnej oraz orkiestra dęta. Na zakończenie uroczystości Zagórzański Uniwersytet Trzeciego Wieku zainicjował wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Wspólne, miejsko – gminne święto, zakończyło się jednak w parku miejskim, gdzie usportowieni Zagórzanie przez udział w Biegu Niepodległości oddali cześć i hołd wszystkim walczącym o wolną Polskę.
Galeria zdjęć – fot. Urząd Miasta Mszana Dolna.

Akcenty gminne podczas tego dnia przedstawiciele naszej społeczności zaznaczyli też w innych miejscach kraju. Okolicznościowych akademii nie zabrakło w naszych placówkach oświatowych. Relację z niektórych można obejrzeć tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

Obchody Święta Niepodległości w Margoninie w Województwie Wielkopolskim (partnerskim mieście Gminy Mszana Dolna) uświetnił występ Orkiestry Dętej  ECHO GÓR z Kasinki Małej. 
Niezwykła orkiestra założona w 1912 roku sławi nie tylko kulturę i tradycję Ziemi Zagórzańskiej, ale promuje również pieśni patriotyczne, o czym mogliśmy się przekonać podczas koncertu w margonińskim kościele – czytamy na profilu FB Margonina. Orkiestra poprowadziła również niepodległościowy korowód ulicami miasta. Obszerną galerię  zdjęć z uroczystości można zobaczyć tutaj– fot. Orkiestra Dęta ECHO GÓR.

Członkowie orkiestry dętej SAMI SWOI oraz scholi JEDNOŚĆ z Kasinki Małej - Zagródca Narodowe Święto Niepodległości uczcili w Tarnowie. Relację z ich udziału w uroczystości można obejrzeć tutaj - fot. Stowarzyszenie Zagródcanie.

Wszyscy, którzy tego dnia śledzili relację telewizyjną z centralnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie, mogli rozpoznać mieszkańca Kasinki Małej, ppor. SG Krzysztofa Nawarę zdjęcia, który brał udział w Uroczystej Odprawie Wart. W trakcie uroczystości, jako dowódca Warty Straży Granicznej, meldował o jej gotowość do zaciągnięcia Warty Honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jak co roku, wartę wystawił Wydział Odwodowy (Reprezentacyjny) Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, który oprócz zadań realizowanych na co dzień, pełni funkcję Kompani Reprezentacyjnej całej formacji, jaką jest Straż Graniczna.

Magda Polańska