Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Nocne spotkanie z regionalnym podaniem

13/11/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1139 razy
W nocy – z piątku (3 listopada) na sobotę (4 listopada) – w szkole w Kasinie Wielkiej odbyło się nocne spotkanie zorganizowane w ramach innowacji pedagogicznej.

W zabawie udział wzięli  uczniowie klasy piątej,  szóstej oraz siódmej; w sumie 54 osoby. 

Nasze spotkanie rozpoczęło się godzinie 19.00 od powitania  Dyrektor Janiny Ziemianin oraz zaproszonego gościa  – Piotra Lulka, wieloletniego kierownika i instruktora zespołu regionalnego KASINIANIE - ZAGÓRZANIE – informują nauczyciele z Kasiny Wielkiej. Brawami przywitaliśmy również opiekunów oraz uczniów.  Po zbiórce oraz po krótkim omówieniu spraw organizacyjnych dzieci obejrzały prezentację pt. „Kasina Wielka – moja piękna wieś”. Przypomnieliśmy sobie, jaka historia związana jest z Kasiną Wielką, jakie osoby rozsławiły wieś oraz zobaczyliśmy fotografie z miejsc historycznych znajdujących się w Kasinie. 

Następnie głos zabrał Pan Piotr Lulek, który przybliżył uczniom dawne tradycje i obyczaje, a także sposób obchodzenia świąt w Kasinie. Opowiedział również z jakimi wydarzeniami związane są miejsca pamięci narodowej. Opowiadanie Pana Piotra zakończyły regionalne piosenki zaśpiewane przez uczestników. Kolejnym punktem programu była inscenizacja „Opowieści o płanetniku” Władysława Orkana przygotowana przez uczniów klasy siódmej. Potem odbyła się parada legendarnych postaci i zjaw kasińskich połączona z czytaniem podań. Nie zabrakło tutaj topielców, boginek, płanetników, błędnych ogników, a nawet zaprezentowała się mamuna – demon z wierzeń dawnych Słowian. Paradę przygotowali uczniowie klasy piątej.

Atrakcji podczas tej nocy nie zabrakło: były podchody szkolne i szukanie skarbu, gra planszowa, gdzie pionkami byli uczniowie, wieczór filmowy oraz zabawa przy muzyce góralskiej. Około godziny drugiej, po wieczornej toalecie, zaczęliśmy przygotowywać sobie miejsce do spania. Pomimo zmęczenia były jednak osoby, którym nie udało się tej nocy zasnąć… Szalona noc skończyła się pobudką o godzinie 7.00 rano i sprzątaniem po zabawie. O godzinie 7. 30 dzieci powróciły z rodzicami do domów.

Organizatorki „Nocy w szkole”, Teresa Kicmal, Ewa Ślaga i Justyna Kubowicz, serdecznie dziękują Pani Dyrektor Janinie Ziemianin, Pani Helenie Wrzecionek, Pani Emilii Ceklarz oraz Panu Piotrowi Lulkowi, Panu Bogdanowi Wojciechowskiemu i Panu Szymonowi Pałganowi za pomoc i za obecność podczas spotkania.

Justyna Kubowicz