Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wakacyjna edukacja w plenerze

09/08/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1463 razy
W weekend, 5-6 sierpnia, na miejscu biwakowym Trusiówka w Lubomierzu - Rzekach odbył się festyn turystyczny „Weekend z Gorczańskim Parkiem Narodowym”.

Wszyscy, którzy tam przybyli, mogli rodzinnie, aktywnie i  twórczo poznawać przyrodę i kulturę naszego regionu.

Przedstawiciele Nadleśnictwa Limanowa i Gorczańskiego Parku Narodowego  przekazywali licznie przybyłym turystom przyrodniczą wiedzę o Gorcach i Beskidzie Wyspowym.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez nich liczne gry i  zabawy, które zachęcały całe rodziny do kreatywnego odpoczynku. Wędrując ze specjalnie przygotowanym paszportem od stoiska do stoiska uczestnicy „Weekendu…” mogli  poznać różnorodność i bogactwo naszej przyrody i kultury.

Ratownicy Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego asekurowali chętnych wrażeń podczas wspinaczki na ściance i moście powietrznym.

Reprezentanci Komendy Wojewódzkiej Policji z Krakowa udzielali porad wszystkim zainteresowanym bezpieczeństwem podczas wypoczynku.

Gmina Mszana Dolna obdarowała zainteresowanych informatorami o regionie oraz swoimi gadżetami.

Na stanowisku Powiatu Limanowskiego odwiedzający otrzymywali liczne wydawnictwa i informacje na temat atrakcji turystycznych naszego powiatu, a szczególnie na temat udostępnienia turystycznego Mogielicy i jej otoczenia. Prezentowali sprzęt turystyczny, uczyli poprawnego wędrowania z kijami nordic - walking.

Jak pleść koszyki i inne ozdoby z papierowej wikliny można było nauczyć się na stanowisku Lokalnej Grupy Działania Piękna Ziemia Gorczańska.

Swoje stanowiska mieli liczni twórcy i rękodzielnicy z naszego regionu. Elżbieta Ząbczyńska (Kasinka Mała) przygotowała stoisko z pięknymi koronkami. Wojciech Łojas z rodziną (Kasinka Mała) prezentował wspaniałe wyroby z miodu, wosku pszczelego, sery, a także zdrowe pieczywo. Zofia Karpierz (Glisne) przyjechała z kilimami i innymi ciekawymi wyrobami ze skóry. Biżuterię, rzeźby, koronki zaprezentowali Dominika Bryl oraz Danuta i Eugeniusz Wieliczkowie. Gorsety, ozdoby z cekinami, broszki, torebki eco z motywami regionalnymi i piękne pamiątki z naszego regionu zaprezentowały Małgorzata Kotarba (Kasinka Mała) i Karolina Niedośpiał (Kasinka Mała). Swoje malarstwo zaprezentowała Józefa Potaczek (Łostówka). Zagórzańskimi serkami częstowała Anna Kowalczyk (Lubomierz).

Uczestnicy festynu mogli także spróbować kiełbaski znad ogniska oraz miejscowych specjałów, zrobić pamiątkowe zdjęcie z salamandrą, czy też powędrować z questem doliną Kamienicy. Wśród odwiedzających nie brakowało osób, które pojawiły się na festynie już  kolejny raz. Spodobała się im formuła naszej imprezy i postanowili odwiedzić nas ponownie. Podkreślali edukacyjne walory tej imprezy,  ale również jej „rodzinny, ciepły klimat”.  

Tych, którzy nie zdążyli nas odwiedzić zapraszamy za rok.

Krystyna Tomasiewicz
fot. GPN
Małgorzata Kotarba