Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Oddali hołd Świętemu

16/06/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1426 razy
Tegoroczne spotkanie „Na ogrodach” odbyło się w blasku słońca i ciepłej atmosferze.

Pierwszym punktem Gorczańskiego Spotkania z Janem Pawłem II w Lubomierzu - Rzekach było złożenie przez delegacje wiązanek kwiatów przy Papieżówce. To czas na refleksje i wspomnienie Jana Pawła II. Otaczająca to miejsce przyroda pomaga w skupieniu się i w oderwaniu od zgiełku dzisiejszego świata. Złożenie kwiatów w tym szczególnym miejscu upamiętniającym Papieża Polaka, sprzyjało modlitwie, która może osiągnąć pełnię, jak mówił Jan Paweł II, gdy staje się w niej obecny sam Bóg.

Tymczasem na polanie „Na ogrodach” tłumnie zebrali się wierni, aby o godzinie 15.00 odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Poprowadził ją proboszcz Parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, O. Piotr Głód. Przed rozpoczęciem modlitwy O. Piotr zwrócił uwagę na szczególną datę – 13. dzień miesiąca. Dlaczego? Objawienia Matki Bożej w Fatimie miały miejsce 13 dnia kolejnych miesięcy, począwszy od maja do października 1917 roku; 13 maja 1981 roku dopuszczono się zamachu na Jana Pawła II. W tym roku świętujemy stulecie Objawień w Fatimie i spotykamy się tutaj w Lubomierzu – Rzekach również po raz 13. To nie są zbiegi okoliczności – mówił proboszcz – dla Boga nie ma przypadków. Nawiązał  również do homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Fatimie.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego nastąpiło poświęcenie ornatu z wizerunkiem Jana Pawła II -  daru od mieszkańców Lubomierza, przysiółka Rzeki.

Po skupieniu przyszedł czas na śpiew i taniec. Dzieci z Zespołu „Śwarni Lubomiyrzanie”, działającym przy Szkole Podstawowej  nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu, przygotowane przez panie: Katarzynę Wojtyczkę i Dorotę Wcisło, pięknie zaprezentowały się w programie „Słowo do nieba”. Ukazały przy tym jak radosny winien być chrześcijanin. Z uśmiechem na twarzach i śpiewem na ustach modliły się do Papieża – Polaka. Występ zakończył się wspaniałą puentą: „Wielkość Papieża dobrocią się mierzy, bo do grona Wielkich Jan Paweł II należy”.

Konferansjerka, Józefa Nachman, poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy Mszana Dolna, Bolesława Żabę. Wójt powitał serdecznie wszystkich gości przybyłych na tę uroczystość: ks. Marka Wójcika, Dziekana Dekanatu Mszana Dolna, proboszczów z Dekanatu Mszana Dolna, O. Piotra Głoda Proboszcza Parafii w Lubomierzu, współorganizatora Spotkania oraz Ojca Marka Mycka i Ojca Marka Andrzejewskiego, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Lubomierzu, chór parafialny „Jutrzenka” wraz z „Małymi muzykantami”, orkiestrę dętą OSP z Mszany Górnej, Franciszka Dziedzinę, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Limanowskiego, Radnych Powiatu Limanowskiego: Marię Bożek, Ewę Filipiak i Michała Myszę oraz Antoniego Roga reprezentującego Miasto Mszana Dolna, Agnieszkę Modrzejewską – Potaczek Przewodniczącą Rady Miasta Mszana Dolna, Edwarda Krzysztofiaka Przewodniczącego Rady Gminy Niedźwiedź, Stanisława Potaczka byłego Wójta Gminy Mszana Dolna, Aleksandrę Kanię Przewodniczącą Rady Gminy Mszana Dolna wraz z całą Radą, Janusza Tomasiewicza Dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego, współorganizatora uroczystości, przedstawicieli Lasów Państwowych: Tadeusza Dragona, Zastępcę Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wraz ze współpracownikami (którzy podczas uroczystości prowadzili stoisko edukacyjne Lasów Państwowych), Danutę Mrażek, Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kasince Małej, Filia w Lubomierzu, Annę Pękałę, Komendant Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej, sołtysów wsi Gminy Mszana Dolna, w szczególny sposób Kamila Wojtyczkę sołtysa Lubomierza wraz z całą Radą Sołecką, dyrektorów szkół z terenu Gminy Mszana Dolna, a wśród nich Jadwigę Baran – Stożek  i Marię Bożek dyrektorki miejscowych  szkół - współorganizatorki Spotkania wraz z gronem pedagogicznym oraz uczniami tych placówek oraz przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. Gospodarz gminy powitał również panie bibliotekarki z terenu Gminy Mszana Dolna, szczególnie serdecznie Władysławę Krzysztof, która od początku Spotkań pomaga tworzyć statystykę uczestników uroczystości, Komendanta Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Mszanie Dolnej – Marka Szczypkę oraz prezesów i naczelników z jednostek OSP, Poczty Sztandarowe z jednostek OSP i szkół z Gminy Mszana Dolna, mieszkańców Gminy Mszana Dolna, gości przybyłych na uroczystość oraz turystów wędrujących szlakami Jana Pawła II, a w szczególny sposób wszystkich mieszkańców Lubomierza. Wójt zaznaczył, że honorowy patronat nad tą uroczystością objął Jego Ekscelencja ks. abp Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.

O godzinie 16.00 rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana, podczas której dziękowano za dar kanonizacji Ojca Świętego. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił  ks. Dziekan Marek Wójcik z Niedźwiedzia. Wspominając postać Wielkiego Polaka szczególną uwagę zwrócił na związek Jana Pawła II z Matką Bożą Kalwaryjską, Czarną Madonną i Matką Bożą Fatimską. Oprawę  muzyczną Liturgii zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej, której kapelmistrzem jest Michał Mysza oraz chór parafialny „Jutrzenka” z Lubomierza wraz z „Małymi muzykantami”.

Na zakończenie uroczystości rodzicie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu zaprosili wszystkich na regionalny poczęstunek. Przygotowane przez  nich potrawy zachwyciły niejedno podniebienie.

Uczestnicy Spotkania zabrali do domów wiele wrażeń. Dzięki atmosferze, jaka panowała „Na ogrodach” i gościnności, z jaką zostali  przyjęci ,zapewne wrócą do Lubomierza  za rok, by znów upamiętnić tak bardzo ukochanego przez ludzi,Wielkiego Polaka Jana Pawła II.

Organizatorami tegorocznego, trzynastego już, Gorczańskiego Spotkania z Janem Pawłem II w Lubomierzu – Rzekach byli: Urząd Gminy Mszana Dolna, Dziekan Dekanatu Mszana Dolna, Parafia Rzymskokatolicka w Lubomierzu, Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2  w Lubomierzu, OSP Lubomierz, Sołectwo Lubomierz i Gorczański Park Narodowy.

 

Małgorzata Kawecka