Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Śnieżnica przywitała turystów piękną pogodą

13/06/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1337 razy
W niedzielę, 11 czerwca 2017 roku, ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2017” na Śnieżnicę /1006 m. n. p. m./ przybyło wielu turystów - uczestników wędrówek po górach.

Organizator spotkania: Gmina Mszana Dolna, Forum Gmin Beskidu Wyspowego, FRR Rabka, Województwo Małopolskie, Małopolska Izba Turystyki, COTIG PTTK  oczekiwali beskidzkich turystów na szczycie góry. Wszystkich przybyłych powitała Katarzyna Szybiak, Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna. Mszę św. na szczycie Śnieżnej Góry odprawił  Ojciec Opat Dominik Andrzej Chucher z Opactwa Ojców Cystersów w Szczyrzycu. Oprawę wokalno – muzyczną uroczystości zabezpieczyła Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej, w której batutę dzierży Adam Rusnarczyk. Muzycy orkiestry koncertowali również po Mszy św. Czytania podczas Eucharystii przygotowali  członkowie Zespołu Regionalnego „Kasinianie - Zagórzanie” (jego kierownikiem jest Andrzej Ciężadlik). Śpiewy międzylekcyjne wykonała schola złożona z członkiń  orkiestry dętej „Echo Zagórzan”.

Po Mszy św. odbyło się wiele konkursów, które cieszyły się wielkim powodzeniem.

Najmłodszą uczestniczką „odkrywania” Śnieżnicy okazała się 4 – miesięczna Emilia Ryś z Dobrej, a najstarszą - Janina Krupa /80 lat/ z Dąbrowy Górniczej.

Z najdalszego zakątka Polski do Beskidu Wyspowego  przybyli Maria i Andrzej Gniadek z Tarnowa, którzy uczestniczyli w akcji po raz pierwszy. Uczestniczką niedzielnej akcji, która na Śnieżnicę przybyła  z najdalszego zakątka świata była Krystyna Świder z Antwerpii (Belgia).

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym I miejsce zajęła  Karolina Jędrocha z Krzczonowa; II miejsce przypadło Joannie Kalec z Choczni k. Wadowic, a III - Julii  Banach z Lipowego.

Najmilszą uczestniczka tegorocznej akcji wybrano Annę Popławską z Kasiny Wielkiej. „Najmilszym” również okazał się kasinianin - Marcin Ślaga.

Nagrody, ufundowane przez Gminę Mszana Dolna, wszystkim laureatom wręczyła Katarzyna Szybiak, Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna.

Na zakończenie spotkania na Śnieżnicy Katarzyna Szybiak zaprosiła  wszystkich uczestników na smaczną kiełbasę z grilla, ufundowaną przez gminę, a przygotowaną przez Radę Sołecką na czele z sołtysem Adamem Wrzecionkiem, strażaków z OSP w Kasinie Wielkiej i pracowników Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Podczas wędrówek turyści byli pod opieką przewodnika Michała Skowrona z PTTK Rabka. Imprezę prowadził Stanisław Przybylski. Patronat medialny nad imprezą objęli: Dziennik Polski, telewizja internetowa TV28, Radio Plus, portal www.gorce24.pl.

Podziękowania za sprawną  organizację spotkania należą się również Czesławowi Szynalikowi, pomysłodawcy wędrówek, a także wszystkim uczestnikom za liczne przybycie. 

Piotr Lulek