Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Strażaka

04/05/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1605 razy
W dniu 3 maja 2017 roku w Mszanie Górnej odbyła się gminna uroczystość z okazji Gminnego Dnia Strażaka oraz 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Było to wspaniałe święto druhów – strażaków, ale także lekcja patriotyzmu związana z uchwaleniem Konstytucji. Katolicy uroczyście w tym dniu obchodzą święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Uroczystości rozpoczęto przed remizą OSP w Mszanie Górnej, gdzie zebrały się wszystkie pododdziały strażackie wraz ze sztandarami, poczty sztandarowe szkół  i organizacji z terenu Gminy i Miasta  Mszana Dolna oraz goście i mieszkańcy Mszany Górnej. Tam też Komendant Zarządu Miejsko - Gminnego OSP RP w Mszanie Dolnej dh Marek Szczypka złożył meldunek Prezesowi Zarządu Powiatowego OSP RP dh. Grzegorzowi Janczy; na maszt podniesiono flagę państwową. Wszyscy zgromadzeni na placu przed remizą, w asyście orkiestry dętej OSP z Mszany Górnej, udali się na plac przy Zespole Placówek Oświatowych Mszana Górna, gdzie odprawiona została  Msza św. polowa. Przed Eucharystią  Wójt Gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba, powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Wśród gości obecni byli: Poseł na Sejm RP, a zarazem Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego, dh Edward Siarka; Prezes ZP OSP RP w Limanowej dh Grzegorz Janczy oraz  Wiceprezes dh Kazimierz Czyrnek; st. kap. Wojciech Frączek, który reprezentował Powiatową Państwową Straż Pożarną w Limanowej oraz przedstawiciel Zarządu Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Mszanie Dolnej. Nie zabrakło radnych powiatowych na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Limanowskiego Franciszkiem Dziedziną, radnych Gminy Mszana Dolna wraz z Przewodniczącą Rady Aleksandrą Kanią oraz Zastępcy Wójta Gminy Mszana Dolna Katarzyny Szybiak. Na uroczystość przybyli również dyrektorzy szkół gminnych, prezesi i naczelnicy OSP wraz z pocztami sztandarowymi. Adres okolicznościowy do zebranych skierował Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st.  brg. Stanisław Nowak.  Mszę św. odprawił ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, w asyście ks. Jana Zająca, kapelana leśnego ze Śnieżnicy (który na uroczystość przybył w mundurze oficerskim) oraz ks. Tomasza Steca, wikariusza parafii w Mszanie Dolnej. Podczas okolicznościowej homilii ks. Jerzy Raźny zwrócił uwagę na wielki patriotyzm i umiłowanie swojej Ojczyzny przez naszych przodków, którzy z ogromną wiarą walczyli o niepodległość kraju. Wspomniał również o zawierzeniu Polski i Polaków  Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Na koniec homilii zwrócił się również do druhów – strażaków. Z okazji uroczystości  świętego Floriana, patrona strażaków, złożył im życzenia wszelkiej pomyślności w społecznej służbie. Oprawę Mszy  św. zabezpieczyła  orkiestra dęta OSP z Mszany Górnej i zespół regionalny „Dolina Mszanki”.

Po zakończonej Eucharystii swoje wystąpienie do licznie zgromadzonych mieszkańców Mszany Górnej i gości oraz dh. strażaków skierował Wójt Gminy, a zarazem Prezes ZMG ZOSP RP w Mszanie Dolnej, Bolesław Żaba. Przypomniał  okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i złożył życzenia dh. strażakom. Podziękował im za pracę  na rzecz swoich społeczności. Wyrazy swojej wdzięczności skierował również do miejscowej jednostki OSP, na czele z jej Prezesem, Stanisławem Kuczajem  oraz  dyrektor ZPO Marty Skowronek, Grona Pedagogicznego i młodzieży tej placówki za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

Na zakończenie wspólnego świętowania z programem artystyczno – patriotycznym wystąpiła młodzież z Gimnazjum w Mszanie Górnej. Zarówno zespół wokalny, który wykonał pieśni patriotyczne,  jak również program artystyczny, zebrani nagrodzili gromkimi brawami.

 Piotr Lulek

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

 

Historia kraju to dziedzictwo, o które należy dbać