Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie święto w Bukowinie Tatrzańskiej

14/02/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1428 razy
Bardzo mocno swoją obecność na 45. Góralskim Karnawale zaznaczyły grupy z terenu Gminy Mszana Dolna prezentujące folklor Zagórzan.

W konkursie grup kolędniczych przeprowadzonym w dniach od 9 do 11 lutego b.r. na scenie Bukowiańskiego Centrum Kultury zaprezentowały się cztery gminne zespoły. Każdy z nich z Podhala wrócił z nagrodą. Pierwsze miejsce, 1100 zł oraz Złotą Rozetę Góralską otrzymała grupa „Z Turoniem” z Kasiny Wielkiej. Drugim miejscem, kwotą 800 zł oraz Srebrną Rozetą Góralską nagrodzono „Pasterzy z Gwiazdą i Turoniem” z Lubomierza. Brązowe Rozety Góralskie oraz nagrody po 600 zł za zdobycie trzeciego miejsca w konkursie otrzymali kolędnicy z Raby Niżnej i Olszówki. Obydwie „brązowe” grupy w konkursie przedstawiły kolędowanie „Z Turoniem”.

Sceniczne zmagania 46 grup kolędniczych oceniała komisja profesjonalistów w składzie: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog, dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy.

Do specjalnego udziału w tegorocznym Karnawale Góralskim organizatorzy zaprosili Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie”. Ich godzinny, brawurowy występ, w ramach  tzw. "Wieczoru Zagórzańskiego", otworzył piątkowy wieczorny blok konkursowy.

Pokazaliśmy nasze zagórzańskie, żywiołowe tańce i regionalne melodie, które zostały z uznaniem przyjęte przez licznie zgromadzoną w  Domu Ludowym publiczność – informuje kierownik grupy.

Przy tej okazji organizatorzy karnawału wspomnieli bardzo ważną dla Zagórzan postać – Stanisława Ciężadlika, którego wnuk, Andrzej, jest dzisiaj kierownikiem Zespołu „Kasinianie – Zagórzanie” oraz basistą kapeli, a jego syn – prawnuk Stanisława – tancerzem w zespole. Ślad po sobie Wielki Zagórzanin zostawił również w Bukowinie Tatrzańskiej – do miejscowego kościoła wyrzeźbił ołtarz i stacje Drogi Krzyżowej.

Magda Polańska
fot. Wojciech Kubina, www. domludowy.pl