Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Lato rozpoczęte po Zagórzańsku

05/07/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 4372 razy
Dwa dni wspaniałej zabawy, moc atrakcji i emocji – Zagórzańskie Lato przeszło właśnie do historii.

Rokroczna impreza plenerowa, której przesłaniem jest pokazanie tego, co w Gminie Mszana Dolna jest najlepsze i najpiękniejsze, jej dorobku kulturalnego i kulinarnego, a przede wszystkim potencjału jej mieszkańców, zawsze licznie gromadzi społeczność tego terenu i okolic. Na zaproszenie do wspólnego świętowania organizatorom odpowiedziały delegacje z gmin partnerskich: śląskiego Lubomierza - na czele z sekretarz gminy Bożeną Pawłowicz oraz Margonina, który reprezentował Burmistrz Janusz Piechocki. Licznie przybyli radni Gminy Mszana Dolna, sołtysi i dyrektorzy szkół z tego terenu; nie zabrakło księży proboszczów.

Głównym punktem programu pierwszego dnia imprezy były wybory Zagórzańskiej Miss. Ten szczególny konkurs piękności organizatorzy przeprowadzili po raz pierwszy. Na etapie eliminacji, spośród blisko 17 600 mieszkańców Gminy Mszana Dolna, wybrano 9 kandydatek do tego zaszczytnego tytułu. Monika Wsolak  (Raba Niżna), Alicja Młynarczyk (Lubomierz), Sylwia Gorczyca (Kasinka Mała), Monika Kucharczyk (Raba Niżna), Dorota Kościelniak (Olszówka), Jolanta Pajdzik (Mszana Górna), Sylwia Cieluch (Olszówka), Anna Kowalczyk (Raba Niżna) i Katarzyna Piwowar (Mszana Górna) zaprezentowały się zgromadzonej na „Witowie” widowni w stylizacji plażowej, regionalnej i wieczorowej, by w ten sposób powalczyć o koronę najpiękniejszej spośród Zagórzanek. Wyboru tych najpiękniejszych z pięknych dokonała komisja konkursowa w składzie: Bolesław Żaba – przewodniczący, Aleksandra Kania, Jolanta Mardausz, Jan Wojciarczyk i Gabriel Rapta. Jej werdyktem Zagórzańską Miss 2016 została Monika Wsolak z Raby Niżnej. Tytuł I Zagórzańskiej Wicemiss 2016 przypadł w udziale Monice Kucharczyk z Kasinki Małej. II Zagórzańską  Wicemiss 2016 została Jolanta Pajdzik z Mszany Górnej. Publiczność zgromadzona na imprezie dokonała wyboru własnej Miss. W głosowaniu otwartym największą liczbę głosów zgromadziła mieszkanka Mszany Górnej – Katarzyna Piwowar. Tym samym to właśnie ona przez najbliższy rok będzie nosiła koronę Zagórzańskiej Miss Publiczności 2016.
Aby nasze najpiękniejsze panie mogły pielęgnować swoją urodę  w nagrodę za udział w konkursie otrzymały kupony na zabiegi pielęgnacyjne ufundowane przez salony kosmetyczne: Piu Bella, Studio Kosmetyki i Kreowania Wizerunku Paulina Kaletka, Kristi Beauty i Sekret Piękna. Zagórzańska Miss, Zagórzańska Miss Publiczności i I Zagórzańska Wicemiss dodatkowo otrzymały kupony na zabiegi fryzjerskie ufundowane przez firmy: Kreator i Styl Just oraz sesje fotograficzne ufundowane przez firmy: Magia Obiektywu i Studio Kosmetyki i Kreowania Wizerunku Paulina Kaletka. Kosmetyki dla wszystkich uczestniczek konkursu ufundowała Krystyna Jankowicz reprezentująca firmę Dr. Nona.

Również w sobotę rozegrano derbowy mecz piłkarski o Puchar Wójta Gminy pomiędzy miastem a gminą Mszana Dolna. Mimo zaciętej walki piłkarzy obydwu drużyn i dopingu licznie zgromadzonych kibiców wygrana bramka padła po stronie gości. Ostatecznie mecz zakończono wynikiem 2:1 dla zawodników reprezentujących miasto Mszana Dolna. Puchar wójta trafił więc do rąk Grzegorza Szynalika, kapitana drużyny.

Dla najmłodszych uczestników imprezy nauczyciele z Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa z Kasinki Małej przygotowali moc atrakcji: były gry i szalone, ale edukacyjne zabawy, malowanie twarzy, skręcanie baloników, a na koniec słodki poczęstunek – uwielbiana przez dzieci wata cukrowa.

Zaświeciła też gwiazda – AZZJA z zespołem Beauty Plate. Wieczór zakończono na parkiecie przy muzyce zespołu WOKAL.

W niedzielę sceną zawładnęły grupy prezentujące rodzimy folklor. Można było posłuchać koncertów orkiestr dętych: OSP z Mszany Górnej, Sami Swoi z Kasinki Małej – Zagródca, Echo Zagórzan z Kasiny Wielkiej i Echo Gór z Kasinki Małej. Zaprezentowały się również koła gospodyń w scenkach obyczajowych. Stowarzyszenie „Razem w Rabie” pokazało jak to „Dziadek Kuba zaniemóg”; „Ocepiny”  zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka; jak to z „Chorym Wojtkiem” było na scenie opowiedziały Paradne Gosposie z Kasinki Małej zaś sołectwo Kasina Wielka pokazało nam co się dzieje „U Młodego Pana w chołpie z rana”.

Jak  to jest już w tradycji tego święta niedziela to również dzień degustacji potraw regionalnych. Podniebienia zagórzańskiej publiczności rozpieszczały Paradne Gosposie z Kasinki Małej, KGW Olszówka, Panie ze Stowarzyszenia „Razem w Rabie” wraz z Kołem Tradycji Ludowej w Rabie Niżnej  oraz sołectwa: Kasina Wielka i Łostówka.

I w kategorii regionalnej nie obyło się bez konkurencji. Aby delegować najlepszą spośród działających na terenie gminy grupę KGW do zmagań powiatowych, zarówno sceniczne popisy kół gospodyń, jak i przygotowane przez nie potrawy, oceniała komisja konkursowa: Małgorzata Wójtowicz – Wierzbicka – etnograf, Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna i Wojciech Kusiak – muzealnik. Jej werdyktem w kategorii potraw regionalnych I miejsce otrzymała Raba Niżna za kwaśnicę, II – Olszówka za sodrę, III – Kasinka Mała za zupę szczawiową. Wyróżniono Łostówkę za pierogi ze śliwkami i Kasinę Wielką za sapkę. W kategorii „scenka obyczajowa” przyznano dwa równorzędne I miejsca – dla Raby Niżnej i Olszówki, II miejsce przypadło Kasinie Wielkiej, a III Kasince Małej. Na Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich komisja wytypowała grupę z Raby Niżnej.

Sympatycznym akcentem był występ najmłodszych mieszkańców z Kasinki Małej – licznej grupy Paradni. Swoimi wielokrotnie nagradzanymi głosami w solowych koncertach pochwalili się młodzi i bardzo utalentowani wokaliści z Kasiny Wielkiej – Justyna Rusnarczyk i Krystian Kubowicz.

Niedzielny wieczór zakończył koncert zespołu Gołecki oraz zabawa taneczna, do której przygrywał WOKAL.

Działania władz gminy w zakresie przygotowania i przeprowadzenia imprezy wsparli: Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej, druhowie – strażacy z wszystkich gminnych jednostek OSP oraz Stanisław Białoń, Edward Gacek, Józef Malec Gabriel Rapta, Adam Nieckula, Mateusz Dąbrowa i firma Elektret.

Podczas imprezy wolontariusze ze Stowarzyszenia Sursum Corda zbierali do puszek dobrowolne datki, które przeznaczone zostaną na leczenie zmagającej się z chorobą nowotworową Pauliny Adamczyk z Kasiny Wielkiej.  Na konto Stowarzyszenia, subkonto Pauliny, od uczestników Zagórzańskiego Lata trafi kwota 2.538, 65 PLN. To niewielka kropla w morzu potrzeb, ale w takich sytuacjach liczy się każda złotówka.

 

Magda Polańska

fot. GRUPA PEPE