z ostatniej chwili
Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Druga rewolucja śmieciowa

24/02/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 4551 razy
W dniu 28 listopada 2014 roku Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tzw. „mała” nowela poselska), która weszła w życie z dniem 1 lutego 2015 roku. Poniżej przedstawimy najważniejsze zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, istotne dla mieszkańców Gminy Mszana Dolna wprowadzone w nowej ustawie.

Ustawa określa maksymalne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.W przypadku naliczania opłaty metodą „od gospodarstwa domowego” jak to ma miejsce w naszej gminie, stawka maksymalna za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny wynosi za miesiąc – w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem -5,6 % tego dochodu. Oznacza to, że gdyby zastosować wpisany do ustawy algorytm, maksymalna stawka opłaty za śmieci posegregowane wyniosłaby  71,60  zł od gospodarstwa domowego. Ustalenie maksymalnej stawki uniemożliwia gminom pobieranie od mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami wyższej niż wskazany górny pułap. 

Aktualnie na terenie naszej gminy  obowiązuje stawka w  wysokości  20 zł.  za odbiór  i zagospodarowanie odpadów gromadzonych w sposób selektywny, daleko nam zatem  do  stawek maksymalnych.  W najbliższym czasie przeprowadzony zostanie przetarg   na obsługę  systemu  gospodarowania odpadami  w kolejnym  roku tj. od 01.07.2015 do  30.06.2016r.  mamy nadzieję, że  nie  będzie konieczności  zwiększania  stawki opłaty lub, jeśli  zmiana stawki będzie  konieczna,  będzie to zmiana niewielka.  Wszystko będzie zależało od  wyniku postepowania przetargowego. 

Kolejna  zmiana dotyczy nieruchomości rekreacyjnych. W przypadku tych nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub innych  nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku – wprowadzono obowiązek ustalenia przez Radę Gminy rocznej, ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, niezależnie od tego, ile czasu w ciągu roku właściciele przebywają na nieruchomości.Ryczałtowa stawka opłaty jest ustalana jako iloczyn średniej ilości odpadów powstających na tych nieruchomościachna obszarze gminy, wyrażonej w liczbie pojemników, oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dotychczas właściciele powyższych nieruchomości mieli możliwość zadeklarowania okresów w ciągu roku, w których zamierzają przebywać na nieruchomości i tylko za te okresy uiszczali opłatę.

Nowelizacja  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku  w gminach wprowadziła likwidacjęart. 6 k ust. 4,  zezwalającego Radzie Gminy różnicować stawki opłat, wprowadzać zwolnienia przedmiotowe czy ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Oznacza to konieczność zniesienia dotychczasowych dopłat 50% do opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe i gromadzących odpady w sposób selektywny oraz  osób mieszkających w gospodarstwach dwuosobowych, których średnia wieku przekracza 75 lat, gromadzących odpady w sposób selektywny.Jest  to najbardziej dotkliwa dla naszej gminy  zmiana tym bardziej, że ustawodawca nie przewidział tutaj  okresu przejściowego, co oznacza, że  gmina nie ma podstaw stosować dopłat  już od  1 lutego br.  Gmina  w ostatnim roku wprowadziła dopiero  dopłaty  dla  tych mieszkańców,  którzy spełniają powyższe kryteria.  Wydawało się to  sprawiedliwe rozwiązanie, gdyż z pewnością osoby te wytwarzają mniej odpadów  niż większe gospodarstwa.  Niestety w  nowym stanie prawnym gminy zostały pozbawione  takich możliwości. Oznacza to, że ponownie Rada Gminy będzie  musiała pochylić się  nad tym problemem ustalając nowe  stawki opłat, zaś osoby korzystające z dopłat  zobligowane są  do ponoszenia opłat  w kwotach  podstawowych tj. 20 zł/miesiąc.  Zainteresowane  osoby otrzymają  stosowne informacje drogą pocztową.  O wszelkich zmianach  w gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi wynikających ze zmiany przepisów oraz wyniku przetargu,   będziemy  mieszkańców informować na bieżąco.

Katarzyna Szybiak